Grupa cyberprzestępców znana jako "Tsar Team" ("Grupa Cara" - tłum.) i "Fancy Bear" ("Fantazyjny miś" - tłum.) upubliczniła część danych i zagroziła wypuszczeniem reszty - podaje CNN.

Na stronie internetowej, której wiarygodności CNN nie udało się potwierdzić, grupa Fancy Bear zamieściła wiadomość: "Pozdrowienia, obywatele świata. Pozwólcie, że się przedstawimy. Jesteśmy Fancy Bears', międzynarodowa grupa hakerów. Bronimy gry według reguł i czystego sportu".

Grupa dodała, że posiada informacje o innych uczestnikach igrzysk olimpijskich stosujących doping i zamierza je upublicznić. Dodała, że wkrótce "przekaże dowód na to, jak znani sportowcy stosują zakazane substancje".

Amerykańscy gimnastycy w oświadczeniu poinformowali, że pośród zhakowanych danych były wyniki testów Simone Biles na obecność dopingu. Dodano, że gimnastyczka nie złamała regulacji antydopingowych.

Venus Williams również podała w oświadczeniu, że jej dane medyczne zostały zhakowane. Podała też, że - podobnie jak Biles - nie złamała antydopingowych zasad.