Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu: Relacja z trzynastego dnia

Dwa siódme miejsca padły łupem reprezentantów Polski w trzynastym dniu igrzysk w Pjongczang. W sprincie drużynowym miejsce to zajęły Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk, w rywalizacji panczenistek - Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska.

Aktualizacja: 21.02.2018 14:39 Publikacja: 21.02.2018 05:58

15:36

Na tym kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy, że byliście z nami. Do jutra!

15:35

Sensacja w turnieju hokejowym: Szwedzi przegrali walkę o półfinał z Niemcami 3:4. W drugim półfinale Kanadyjczycy pokonali Finów 1:0.

15:33

Zakończyły się spotkania ostatniej serii zmagań grupowych reprezentacji kobiecych rywalizujących w turnieju curlingu:

Szwecja - USA 9:6

Szwajcaria - Japonia 8:4

Olimpijczycy z Rosji - Kanada 8:9

Korea Południowa - Dania 9:3

14:59

Niemcy znów powiększają swój dorobek medalowy w Pjongczangu. W rywalizacji bobslejowych dwójek zwyciężają Mariama Jamanka i Lisa-Marie Buckwitz. Na drugim miejscu rywalizację kończą Amerykanki Elana Meyers Taylor i Lauren Gibbs, a na trzecim Kanadyjki Kaillie Humphries i Phylicia George.

14:38

Bez zmian po drugich tercjach w ćwierćfinałowych meczach turnieju hokeistów - Niemcy dalej niespodziewanie prowadzą ze Szwecją, bez bramek w starciu Finów z Kanadyjczykami.

14:08

Złoty medal w biegu drużynowym panczenistek wywalczyły Japonki z rewelacyjnym czasem 2:53.89. Srebrne medale zawisną na szyjach Holenderek, a brązowe - Amerykanek. Polki, jak już informowaliśmy, zakończyły rywalizację na siódmej pozycji.

13:46

W Kwandong Hockey Centre w trzecim ćwierćfinale turnieju hokeistów niespodziewanie po pierwszej tercji Niemcy prowadzą ze Szwedami 2:0. W równolegle rozgrywanym ostatnim meczu tej fazy turnieju Kanada bezbramkowo remisuje z Finlandią.

12:59

Polska drużyna łyżwiarek kończy rywalizację w Pjongczangu na siódmym miejscu. W swoim ostatnim biegu - finale D - Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka i Karolina Bosiek wyprzedziły zawodniczki z Korei Południowej o 4.19 sekundy.

12:26

W drużynowej rywalizacji panczenistów w pierwszym wyścigu półfinałowym zobaczymy Koreę Południową i Nową Zelandię, a w drugim Holandię i Norwegię.

12:15

Holenderki i Japonki powalczą o złote medale w wyścigu drużynowym kobiet na torze Gangneung Oval. O brąz pojadą Amerykanki i Kanadyjki. Ok. godz. 13.00 czeka nas finał D kobiet - o 7. miejsce na igrzyskach Polki walczyć będą z Koreankami.

11:48

W sprincie mężczyzn triumfują Norwegowie. Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo i wyprzedzili startujących pod flagą olimpijską Rosjan Denisa Spicowa i Aleksandra Bołszunowa. Trzecie miejsce zajęli Francuzi Maurice Manificat, Richard Jouve. Polacy odpadli w półfinale.

11:20

Ależ finisz sprintu drużynowego kobiet! Amerykanka Jessica Diggins wyprzedziła na mecie Stinę Nilsson o zaledwie 0,19 sekundy i razem z Kikkan Randall sięgnęły po złoto. Nilsson i Charlotte Kalla na drugim miejscu, a brązowy medal trafia do Norweżek, utytułowanych Marit Bjoergen i Maiken Caspersen Falla.

Polki Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk uplasowały się na siódmym miejscu - wyprzedziły Francję o 0,01 sekundy, a do rozstrzygnięcia potrzebny był fotofinisz.

11.05

Sprinterki rozpoczęły finał! Faworytkami są Szwedki i Norweżki, Polki powinny powalczyć o miejsce w pierwszej ósemce.

10:55

Finki wygrały z olimpijkami z Rosji 3:2 w meczu o brązowe medale hokejowego turnieju kobiet. Lepiej poszło hokeistom z Rosji - wygrali 6:1 ćwierćfinałowe starcie z Norwegią i o finał zmierzą się z Czechami.

10:32

Maciej Staręga i Dominik Bury zajęli siódme miejsce w swoim półfinale sprintu drużynowego i nie awansowali do finału. Wygrali Norwegowie przed Francuzami i Amerykanami. Do decydującej rozgrywki zakwalifikowali się też z tego półfinału Włosi i Kanadyjczycy.

10:08

Olimpijczycy z Rosji przed Szwedami i Niemcami w pierwszym półfinale męskiego sprintu drużynowego. Szanse na awans z dobrym czasem mają tez czwarci Finowie i ewentualnie piąci Czesi. Szósty na mecie duet z Wielkiej Brytanii stracił do zwycięzców aż ponad pół minuty.

09.43

Drugi półfinał okazał się szybszy od pierwszego - wygrały Amerykanki przed Szwedkami i olimpijkami z Rosji, ale dobry czas pozwolił także polskiej drużynie Justyna Kowalczyk - Sylwia Jaśkowiec na awans do biegu finałowego. Biało-czerwone były w półfinale piąte, awans zaś uzyskała nawet szósta Francja. Finał o godz. 11.00.

09.30

Czas na biegi narciarskie. Pierwszy półfinał sprintu drużynowego techniką dowolną wygrały Norweżki przed Szwajcarkami i Słowenkami. Teraz na trasie Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk.

09.13

Tymczasem zakończyła się rywalizacja w fazie grupowej olimpijskiego turnieju mężczyzn w curlingu. Do półfinałów awansowali Szwedzi, Kanadyjczycy i Amerykanie, a dodatkowo w barażu o miejsce w pierwszej czwórce Szwajcarzy walczyć będą z Brytyjczykami. Zwycięzca z tej pary zagra z najlepszą drużyną pierwszej fazy - Szwecją. Kanadyjczycy - obrońcy tytułu, mistrzowie olimpijscy z 2006, 2010 i 2014 roku - zagrają o finał z USA.

08:38

Już za chwilę pojedynek o brązowe medale igrzysk w Pjongczangu rozpoczną hokeistki z Finlandii i Rosji. W tym samym czasie koledzy tych ostatnich i Norwegowie zmierzą się w drugim ćwierćfinale mężczyzn. Zwycięzca zagra w półfinale z Czechami.

08:09

Równo 58 lat temu Elwira Seroczyńska zdobyła srebrny, a Helena Pilejczyk brązowy medal w wyścigu panczenistek na 1500 metrów w czasie igrzysk w Squaw Valley w USA. Czy dziś polskie łyżwiarki nawiążą do tego wydarzenia? O 12.00 Polki będą rywalizować w wyścigu drużynowym kobiet.

07:42

Pierwszymi półfinalistami olimpijskiego turnieju hokeistów zostali Czesi, którzy lepiej wykonywali rzuty karne w meczu z reprezentacją USA. W trzech tercjach oba zespoły strzeliły po dwie bramki, rozstrzygnięcia nie przyniosła także dogrywka. Decydujące dla awansu okazało się trafienie w drugiej serii rzutów karnych Petra Koukala - Czesi wygrali karne 1:0.

W półfinale rywalami Czechów będą Norwegowie lub olimpijczycy z Rosji.

07:38

Kanadyjczyk Brady Leman wygrał skicross mężczyzn w narciarstwie dowolnym. To pierwszy przypadek w historii tej konkurencji na igrzyskach, kiedy medal zdobywa zawodnik spoza Europy. Srebro wywalczył Szwajcar Marc Bischofberger, a na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Siergiej Ridzik.

07.30

Rosjanka Alina Zagitowa prowadzi po programie krótkim w rywalizacji solistek w jeździe figurowej na lodzie. Jej rezultat - 82,92 pkt - to nowy rekord świata.

Czołówka po programie krótkim:
1. Alina Zagitowa (Olimpijczycy z Rosji) - 82,92 pkt
2. Jewgienia Miedwiediewa (Olimpijczycy z Rosji) - 81,61
3. Kaetlyn Osmond (Kanada) - 78,87

07.00

Słynna Amerykanka Lindsey Vonn zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medali igrzysk w zjeździe. Mistrzynią olimpijską została Włoszka Sofia Goggia, a drugie miejsce zajęła Norweżka Ragnhild Mowinckel.

Maryna Gąsienica-Daniel, jedyna Polka w stawce, zajęła 24. miejsce. Na starcie stanęło 39 zawodniczek, do mety dojechało 31.

Program startów

Snowboard
01.30 big air mężczyzn - kwalifikacje

Łyżwiarstwo figurowe
02.00 program krótki solistek

Narciarstwo alpejskie
03.00 zjazd kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel)

Narciarstwo dowolne
03.30 ski cross mężczyzn - kwalifikacje

6.35 ski cross mężczyzn

Hokej na lodzie
08.40 mecz o 3. miejsce kobiet: Finlandia - Olimpijczycy z Rosji

Biegi narciarskie
09.00 sprint drużynowy kobiet i mężczyzn (Justyna Kowalczyk - Sylwia Jaśkowiec i Maciej Staręga - Dominik Bury) - kwalifikacje. Ew. finały od 11.00

Łyżwiarstwo szybkie
12.00 wyścig drużynowy kobiet i mężczyzn (Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska)

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto