To już jest koniec Igrzysk XXXII Olimpiady

Igrzyska w Tokio zakończone, w niedzielę polskich medali już nie było. Nasza reprezentacja z czternastoma krążkami: czterema złotymi, pięcioma srebrnymi i brązowym zajęła w końcowej klasyfikacji 17. miejsce.

Aktualizacja: 08.08.2021 11:21 Publikacja: 08.08.2021 10:44

Bieg maratoński mężczyzn w Sapporo zakończył lekkoatletyczne finały igrzysk. Mistrzem olimpijskim został, tak jak pięć lat temu w Rio de Janeiro, Kenijczyk Eliud Kipchoge (2:08.38). Z trójki Polaków do mety dobiegło dwóch: Adam Nowicki na 38. pozycji, Arkadiusz Gardzielewski na 63. Marcin Chabowski nie ukończył konkurencji.

Ostatnią reprezentantką Polski w igrzyskach była kolarka torowa Daria Pikulik, która startowała na welodromie Izu w wieloboju (omnium). Ten start okazał się pechowy – Polka wjechała na upadajacą rywalkę w końcowce pierwszej konkurencji – wyścigu scratch, w polską kolarkę uderzyły kolejne uczestniczki. Pani Daria jeszcze stanęła poobijana na starcie wyścigu tempowego, lecz nie była w stanie ukończyć jazdy i wycofała się z rywalizacji. Mistrzynią została Jennifer Valente (USA).

Wielką postacią zawodów w kolarstwie torowym został Jason Kenny – w niedzielę zwyciężył w keirinie, to był jego siódmy złoty medal w historii startów na igrzyskach, jest pierwszym Brytyjczykiem, który tego dokonał.

W niedzielę wręczono medale w 13 konkurencjach, najbardziej interesujące były ostatnie finały sportów zespołowych. W koszykówce kobiet złoto, tak jak u mężczyzn, poszło w ręce reprezentacji USA, która pokonała Japonię 90:75. Mistrzyniami w siatkówce też zostały Amerykanki, mecz finałowy przeciw Brazylijkom wygrały pewnie 3:0 (25:21, 25:20, 25:14). Brąz dla Serbek, które równie szybko zwyciężyły Koreanki 3:0 (25:18, 25:15, 25:15).

Piłkarki ręczne Francji dopełniły dzieła w kwestii licznych sukcesów drużynowych francuskiego sportu w Tokio, w walce o złoto pokonały 30:25 Rosjanki (mistrzynie z Rio de Janeiro) startujące pod emblematem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. W spotkaniu o trzecie miejsce Norwegia wysoko zwyciężyła Szwecję 36:19.

Ostatnim finałem igrzysk było spotkanie piłkarzy wodnych Serbii i Grecji. Wygrali broniący tytułu z Rio Serbowie 13:10. Brąz dla Węgrów, lepszych 9:5 od Hiszpanów.

Ceremonia zamknięcia igrzysk zaplanowano od 13 czasu polskiego. Zadanie wniesienia biało-czerwonej flagi na stadion olimpijski dostała świetna kajakarka Karolina Naja, srebrna medalistka w dwójkach i brązowa w czwórkach na dystansie 500 m.

W klasyfikacji medalowej igrzyska wygrały Stany Zjednoczone (39 złotych, 41 srebrnych, 33 brązowe krążki, łącznie 113) przed Chinami (38-32-18, 88) i Japonią (27-14-17, 58). Polska na 17. miejscu z 14 medalami (4-5-5), aż dziewięć z nich (i wszystkie złote) dała nam lekkoatletyka, dwa kajakarstwo, po jednym wioślarstwo, zapasy i żeglarstwo. Następne igrzyska już za trzy lata w Paryżu.