Złoty medal dla Australijczyka

Cadel Evans został kolarskim mistrzem świata w wyścigu elity ze startu wspólnego. Najlepszy z Polaków Sylwester Szmyd był 24.

Publikacja: 28.09.2009 02:27

Cadel Evans pokazał, że potrafi atakować

Evans, wiecznie drugi w najpoważniejszych wyścigach zawodowców, zdobył w niedzielę w Mendrisio pierwszy tytuł dla Australii w szosowych mistrzostwach świata.

Zaatakował na ostatniej pętli, na podjeździe 10 km przed metą, i minął ją samotnie, 27 sekund przed Rosjaninem Aleksandrem Kołobniewem i Hiszpanem Joaquinem Rodriguezem.

– To odpowiedź na krytykę tym, którzy zarzucali mi, że nigdy nie atakuję – mówił Australijczyk na mecie.

Szwajcar Fabian Cancellara, wielki faworyt wyścigu i złoty medalista w jeździe indywidualnej na czas sprzed trzech dni, przyjechał na piątym miejscu, za Hiszpanem Samuelem Sanchezem, ze stratą 30 sekund.

Dla 32-letniego Evansa to największy sukces w karierze. Dotychczas zajmował m.in. dwukrotnie drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de France – w 2007 i 2008 roku. W tym drugim przez pięć dni był liderem. Tegoroczną Vuelta a Espana ukończył na trzecim miejscu.

Kolarz belgijskiej grupy Silence-Lotto mieszka we włoskiej miejscowości Stabio, tuż obok trasy niedzielnego wyścigu.

Kolejne szosowe mistrzostwa świata odbędą się w październiku 2010 w Australii.

Pozostało 81% artykułu
Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich
Igrzyska w Paryżu w mętnej wodzie. Sekwana wciąż jest brudna
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto