Finał PŚ odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Lipsku. Puchar Świata w jeździectwie ma w tym sporcie rangę i prestiż wyścigów Formuły 1 w sportach motorowych. Zawodnicy przez cały sezon zbierają punkty do rankingu FEI, które zdobywają dzięki startom kwalifikacyjnym. Marzeniem każdego jest awans do grona finałowej piętnastki najlepszych jeźdźców na świecie.

Na sopockim czworoboku zaprezentują się m.in. aktualna mistrzyni Polski Katarzyna Milczarek, która miała w tym roku udany start w finale PŚ w holenderskim s’Hertogenbosch, zajęła dobre 11. miejsce. Wystartuje także Justyna Dysarz-Bylicka, amazonka z Sopockiego Klubu Jeździeckiego, także z polskiej kadry narodowej. Oprócz Polaków na czworoboku pojawią się zawodnicy z Antyli Holenderskich, Białorusi, Danii, Estonii, Francji, Łotwy, Niemiec, Włoch i Austrii.

Ujeżdżenie (z francuskiego: dressage – tresura) to olimpijska dyscyplina jeździecka polegająca na wykonywaniu określonych figur na placu o wymiarach 20 x 60 m zwanym czworobokiem. Wykonywane elementy są wynikiem rozwinięcia naturalnych zdolności ruchowych konia. Sport ten charakteryzuje się wdziękiem, szykiem, elegancją oraz dążeniem do jak najlepszego kontaktu z koniem poprzez używanie delikatnych pomocy (działanie dosiadu, łydek, rąk). Celem ujeżdżenia jest doskonalenie naturalnej równowagi i ruchu konia oraz wyrobienia w nim posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem.

Podczas CDI-W w Sopocie rozegrane zostaną konkursy Małej i Dużej Rundy. Programy Małej Rundy można określić jako wstęp do najtrudniejszych konkursów klasy Grand Prix. Oglądając parę jeździec i koń, publiczność może podziwiać efekty długoletniej pracy człowieka ze zwierzęciem. Trening wierzchowca w ujeżdżeniu polega na nauczeniu go efektownych ewolucji tak, aby wykonywał je chętnie, płynnie, dynamicznie, luźno, ale i z uwagą. Koń wybierany do tej dyscypliny wymaga specjalnych predyspozycji. Ideałem jest taki, który ma tzw. wybitny ruch oraz doskonały charakter. Prawidłowo wyszkolona para daje obraz podobny do pary tancerzy poruszających się w pełnej harmonii, bez widocznego wysiłku i z prawie niewidzialną komunikacją.

Najbardziej widowiskowym konkursem, jaki odbędzie się podczas sopockiego CDI-W, będzie Grand Prix Freestyle, czyli program dowolny z muzyką. Każdy z jeźdźców i amazonek zaprezentuje wraz ze swoim wierzchowcem niepowtarzalną choreografię do specjalnie skomponowanej muzyki. Konkurs ten zostanie rozegrany 13 czerwca w samo południe, przed finałem Grand Prix w skokach przez przeszkody. Można liczyć na to, że po tegorocznych zawodach ujeżdżenie na stałe wejdzie do kalendarza imprez na hipodromie w Sopocie.