Wielkie pływanie w Szczecinie - przyjechała Pellegrini

Dziś początek mistrzostw Europy na krótkim basenie. Przyjechali m.in. Federica Pellegrini, Amaury Leveaux, Paul Biedermann

Publikacja: 08.12.2011 00:27

Mistrzostwa na krótkim basenie są mniej prestiżowe od tych na długim, ale to i tak największa impreza pływacka, jaka kiedykolwiek gościła w Polsce.

Rozminęła się z latami potęgi polskiego pływania, gdy z ME na krótkim basenie reprezentacja potrafiła przywieźć nawet i 11 medali, jak z Triestu w 2005 roku. Potem było już znacznie gorzej, nawet tak źle, że na ostatnie ME w Eindhoven związek w ogóle nie wysłał reprezentacji.

Zapaść trwa, ale w Szczecinie sukcesy gospodarzy zapewne się zdarzą. Konrad Czerniak to najpoważniejszy polski kandydat do medalu igrzysk w Londynie w stylu motylkowym. Szansę na podium ME w tym stylu oraz kraulem ma też Paweł Korzeniowski, a oprócz tego grzbiecista Radosław Kawęcki.

Widzów przyciągnie Otylia Jędrzejczak, której droga do Londynu prowadzi przez Hiszpanię i trenującą tam grupę Bartosza Kizierowskiego. Popłynie Mateusz Sawrymowicz, co przypomina, że nie tak dawno była w Szczecinie świetna grupa pływaków trenujących u Mirosława Drozda: Sawrymowicz, Katarzyna Baranowska, Przemysław Stańczyk. Potem każdy poszedł w swoją stronę, czasem daleko od pływania.

Wystawiamy mocarstwową kadrę, 45 osób. Łącznie od dziś do niedzieli wystartuje 600 pływaków. Nie wszyscy wielcy uwzględnili Szczecin w planach przygotowań olimpijskich, ale i tak listy startowe prezentują się znakomicie. Popłyną m.in. największa gwiazda kobiecego pływania Włoszka Federica Pellegrini, niemiecka para kraulistów Paul Biedermann i jego narzeczona Britta Steffen, Węgier Laszlo Cseh, Rosjanin Nikołaj Skworcow, Włoch Filippo Magnini, Francuz Amaury Leveaux, Hiszpanki Mireia Belmonte i Erica Villaecija Garcia.

Dziś od godz. 9.30 eliminacje, a od godz. 17 półfinały i finały, m.in. z udziałem Czerniaka (100 m mot.), Korzeniowskiego (400 m dow.) i Jędrzejczak (200 m mot.). Dla Otylii, po 13. miejscu w mistrzostwach świata w Szanghaju, sukcesem byłoby miejsce blisko podium. Ma w Europie na 200 m szósty czas.


Transmisje w Eurosporcie i TVP Sport

 

 

Sport
Polak pobił rekord świata na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana
Sport
24. Piknik Olimpijski w drodze do #Paryż2024
Sport
Organizatorzy igrzysk w Paryżu chcą umieścić znicz olimpijski na Wieży Eiffla
Sport
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sport
Magnus Carlsen zagra z Polakami. Wielki turniej w Warszawie
Sport
Wielka fikcja olimpijska