Korespondencja z Herning

- Gdyby nie ten nawrót, może byłoby podium – powiedziała „Rz" Urbańczyk, która z basenu wyszła z uśmiechem. – Mogło być lepiej, ale znowu zawiódł mnie nawrót – musiałam płynąć i płynąć i czekać na tę ścianę. Dopiero wracam do motyla i muszę się jeszcze do niego przyzwyczaić – tłumaczyła. Urbańczyk, na co dzień trenująca pod okiem swojego męża Bartosza Olejarczyka, liczy na podium w sobotnim wyścigu na 50 m stylem grzbietowym, w którym prowadzi w tegorocznym rankingu europejskim. – Ale może być ciężko, bo rywalki są mocne – zaznaczyła łodzianka.

Również szósta w finale Anna Dowgiert, która po porannych eliminacjach była 11., ale ostatecznie została zakwalifikowana z 9. czasem, nie kryła rozczarowania własnym startem: - Gdyby nie ten nawrót i dopłynięcie, może byłabym tuż za Olą. Myślę, że mam duże rezerwy i pokażę to na długim basenie, bo krótka pływalnia nie jest u mnie najmocniejsza – mówiła Ania, białostoczanka, na co dzień trenująca we Wrocławiu.

Złoto na 50 m motylkiem zdobyła Szwedka Sarah Sjoestroem z wynikiem 24.90, który dał jej rekord mistrzostw, srebro Dunka Jeanette Ottesen (25.03), a brąz najstarszej w finale (28 lat) Holenderce Inge Dekker (25.29).

Wcześniej Radosław Kawęcki zajął dwunaste miejsce w półfinale na 50 m stylem grzbietowym. – Nie było życiówki, ale jutro im pokażę – obiecał złoty medalista tych mistrzostw, jak na razie zdobywca jedynego krążka dla Polski.

Księżniczka na basenie

Tymczasem w bezmedalowy dzień dla Polski pływalnię Jyske Bank Boxen w Herning odwiedziła księżniczka Mary, z pochodzenia Australijka, żona następcy tronu księcia Fryderyka. Reprezentantka duńskiego dworu pofatygowała się do aż do Jutlandii, bo ME w Herning to pierwsza poważna pływacka impreza seniorska organizowana przez Danię. 17 lat temu Kopenhaga gościła wprawdzie Mistrzostwa Europy na krótkim basenie, ale w kategorii juniorów.

To już druga w tym roku międzynarodowa impreza w 47-tysięcznym Herning. Wcześniej miasteczko na Półwyspie Jutlandzkim, który stanowi 70 proc. powierzchni Danii, gościło Mistrzostwa Europy w jeździectwie.

Sobotnie eliminacje Polaków

W sobotni ranek na basenie w Herning Radosław Kawęcki popłynie w eliminacjach na 100 m stylem grzbietowym. Zobaczymy też Aleksandrę Urbańczyk i Klaudię Naziębło na 50 m stylem grzbietowym, Paulinę Sikorę, Annę Dowgiert i Alicję Tchórz na 100 m motylkiem oraz Michała Poprawę i Pawła Korzeniowskiego na 200 m motylkiem.

 

Sobotnie starty Polaków w porannych eliminacjach:

100 m grzb. – M - Radosław Kawęcki (wyścig 6)

100 m klas. – K – Dominika Sztandera (wyścig 3)

100 m mot. – K – Paulina Sikora (wyścig 1)

- Anna Dowgiert (wyścig 3)

- Alicja Tchórz (wyścig 5)

200 m mot. – M – Michał Poprawa (wyścig 4)

- Paweł Korzeniowski (wyścig 4)