Niemal na pewno w bramce nie zagra jeden z bohaterów tamtego spotkania – Wojciech Szczęsny, który na początku stycznia stracił miejsce w składzie Arsenalu na rzecz Kolumbijczyka Davida Ospiny.

Chociaż człowiek, który zatrzymał Anglię, czyli Jan Tomaszewski, stwierdził nawet, że był to najlepszy mecz bramkarza w historii reprezentacji Polski, selekcjoner Adam Nawałka jest nieugięty i piłkarz, który nie gra regularnie w lidze, nie ma u niego szans na występ.

Trener będzie wybierał między Łukaszem Fabiańskim i Arturem Borucem. Pierwszy gra w Premier League, drugi w zespole lidera Championship (II liga angielska) – Bournemouth. Fabiański razem z Simonem Mignoletem z Liverpoolu i Benem Fosterem z West Bromwich Albion zajmuje drugie miejsce w lidze angielskiej pod względem liczby meczów bez puszczonej bramki. Ta sztuka udała mu się w 11 spotkaniach (pierwszy jest Fraser Forster z Southampton – 13 meczów). To jednak Boruc jest chyba bliższy gry przeciwko Irlandii niż bramkarz Swansea.

Cała prawa strona zespołu będzie inna niż w meczu z Niemcami. Do historycznego zwycięstwa przyczynili się Łukasz Piszczek w obronie i Kamil Grosicki w linii pomocy, którego 20 minut przed końcem zmienił Waldemar Sobota. Ani zawodnika Borussii Dortmund, ani skrzydłowego Rennes nie ma jednak wśród powołanych. Piszczek jest kontuzjowany, Grosicki dopiero wraca do gry po długiej rehabilitacji.

W reprezentacji po niemal rocznej przerwie pojawił się zawodnik 1. FC Koeln Sławomir Peszko i to on będzie walczył przez najbliższe dni, by wystąpić w Dublinie w pierwszym składzie. Z prawoskrzydłowych trener Nawałka ma jeszcze do dyspozycji legionistę Michała Żyrę, ale wątpliwe, by w jego planach 22-latek miał odgrywać kluczową rolę.

Naturalnym następcą Piszczka wydaje się kolega klubowy Peszki – Paweł Olkowski, który świetnie zaaklimatyzował się w Niemczech, jest jedną z ważniejszych postaci zespołu z Kolonii, a w poniedziałek przedłużył umowę do 2019 roku. W wielu spotkaniach Bundesligi ze względu na swoje ofensywne inklinacje wystawiany był na prawej pomocy, a w Górniku Zabrze – gdy trenerem był tam Nawałka – Olkowski grywał jako skrzydłowy.

Takiego wariantu, że zawodnik 1. FC Koeln wybiegnie w drugiej linii, nie można więc wykluczyć. Wówczas na boku obrony powinien się pojawić Grzegorz Wojtkowiak, który w Lechii Gdańsk prezentuje się wiosną przyzwoicie.

Większość kibiców liczyła, że do kadry wróci Jakub Błaszczykowski, jednak selekcjoner nie powołał gracza, którego wcześniej pozbawił opaski kapitańskiej. I to właśnie brak 68-krotnego reprezentanta Polski, który dużo dawał drużynie narodowej, jest tematem numer jeden w pierwszych godzinach zgrupowania.

W weekend Błaszczykowski wracający po kontuzji i długiej rehabilitacji (nie grał dziesięć miesięcy) był na boisku 90 minut w meczu przeciwko Hannoverowi 96 (Borussia wygrała 3:2). Nie zebrał spektakularnych recenzji, ale argument o jego nieprzygotowaniu fizycznym został Nawałce wytrącony z ręki.

Selekcjoner wciąż jednak twierdzi, że jedynym powodem niepowołania Błaszczykowskiego jest jego forma sportowa. Mówi, że w Dublinie, nawet na ławce rezerwowych, potrzebuje człowieka, który „będzie palił ziemię".

– Szkoda, że Kuby z nami nie ma – mówił wczoraj Arkadiusz Milik po przyjeździe na zgrupowanie do Warszawy. – On zawsze mnóstwo do reprezentacji wnosił, był przez wiele lat kapitanem tej kadry. Trudno mi komentować to, czy jestem zaskoczony takim obrotem spraw. Nie śledzę doniesień, nie wiem, w jakiej formie jest Kuba po kontuzji. Szkoda jednak takiego piłkarza, mam nadzieję, że wspomoże nas następnym razem.

Kuluarowych wersji, dlaczego tak naprawdę Błaszczykowskiego zabraknie w Dublinie, jest mnóstwo. Wciąż powtarzana jest przede wszystkim ta, że odmówił wzięcia udziału w konferencji prasowej, podczas której miałby zapewnić kibiców, że akceptuje decyzję Nawałki o pozbawieniu go na rzecz Roberta Lewandowskiego opaski kapitańskiej. Według kolejnych kuluarowych szeptów pomysł publicznego załatwienia tej sprawy nie wyszedł wcale od Nawałki, ale raczej z gabinetów w PZPN.

Selekcjoner twierdzi, że takiego warunku nie było, ale temat konferencji prasowej pojawił się w rozmowie z Błaszczykowskim, który miał zapowiedzieć, że jeśli wróci do kadry, nie życzy sobie jakichkolwiek kontaktów z mediami.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu Błaszczykowskiego nie ma w Warszawie, najważniejsze pytanie brzmi: czy polska piłka jest na tyle bogata, by selekcjoner mógł sobie pozwolić na niepowoływanie piłkarza, który przez lata był w tej reprezentacji najlepszy?

Kadra na irlandię

• Bramkarze

Artur Boruc (AFC Bournemouth), Łukasz Fabiański (Swansea), Wojciech Szczęsny (Arsenal)

• Obrońcy

Thiago Cionek (Modena), Kamil Glik (Torino), Rafał Janicki, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak (wszyscy Lechia), Marcin Komorowski (Terek Grozny), Paweł Olkowski (FC Koeln), Łukasz Szukała (Al-Ittihad)

• Pomocnicy

Maciej Gajos (Jagiellonia), Tomasz Jodłowiec, Michał Kucharczyk, Michał Żyro (wszyscy Legia), Grzegorz Krychowiak (Sevilla), Karol Linetty (Lech), Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe), Sebastian Mila (Lechia), Sławomir Peszko (FC Koeln), Maciej Rybus (Terek)

• Napastnicy

Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Ajax), Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów)

Tabela grupa D

1. Polska 4 10 15-2 3 1 0

2. Niemcy 4 7 7-4 2 1 1

3. Szkocja 4 7 5-4 2 1 1

4. Irlandia 4 7 10-3 2 1 1

5. Gruzja 4 3 4-7 1 0 3

6. Gibraltar 4 0 0-21 0 0 4

Kolejno: mecze rozegrane, punkty, bramki zdobyte i stracone, zwycięstwa, remisy, porażki

Mecze do rozegrania

29 marca: • Szkocja – Gibraltar • Gruzja – Niemcy • Irlandia – Polska

13 czerwca: • Polska – Gruzja • Irlandia – Szkocja • Gibraltar – Niemcy

4 września: • Gruzja – Szkocja • Gibraltar – Irlandia • Niemcy – Polska

7 września: • Irlandia – Gruzja • Polska – Gibraltar • Szkocja – Niemcy

8 października: • Gruzja – Gibraltar • Irlandia – Niemcy • Szkocja – Polska

11 października: • Niemcy – Gruzja • Gibraltar – Szkocja • Polska – Irlandia