Czerniak zaczyna od brązu

Konrad Czerniak starty w mistrzostwach świata w Kazaniu zaczął od brązowego medalu na 50 m stylem motylkowym.

Aktualizacja: 03.08.2015 22:54 Publikacja: 03.08.2015 21:15

Konrad Czerniak (drugi z prawej) z brązowym medalem

Przed wyjazdem na MŚ polski pływak zapowiadał, że posłużą one raczej do sprawdzenia skuteczności nowych rozwiązań treningowych w obliczu igrzysk olimpijskich, tymczasem już w pierwszym z trzech zaplanowanych w Rosji startów zdobył medal. Dwudziesty w historii występów polskich pływaków na mistrzostwach świata.

Złoto wywalczył, zgodnie z przewidywaniami, Francuz Florent Manaudou (22,97 s), wyprzedzając Brazylijczyka Nicholasa Santosa (23,09) oraz Czerniaka i Węgra Laszlo Cseha– obaj uzyskali 23,15 s.

Wyścig na 50 m motylkiem nie jest konkurencją olimpijską, w piątek rozpocznie się rywalizacja tym stylem na olimpijskim dystansie 100 m. Czerniak wiosną, podczas mistrzostw Hiszpanii w Maladze, uzyskał najlepszy tegoroczny rezultat na świecie (51,37 s), zatem medal jest realny.

Radosław Kawęcki nie zakwalifikował się do półfinałów na 100 m stylem grzbietowym. Pływak, który w Kazaniu będzie bronić tytułu wicemistrza świata na dystansie dwukrotnie dłuższym, zakończył eliminacje z 18. rezultatem. Tuż za nim znalazł się drugi z Polaków, Tomasz Polewka.

Niewiele do półfinału zabrakło Kacprowi Majchrzakowi – na 200 m stylem dowolnym zajął 19. miejsce. W eliminacjach 100 m stylem grzbietowym Alicja Tchórz poprawiła własny rekord Polski. Wynik 1.00,61 dał jej 15. pozycję i awans do półfinału. Na więcej nie wystarczyło sił – zajęła 16. pozycję.

Rekordy świata ustanowiły w poniedziałek kobiety: na 1500 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym. Najpierw, w porannych eliminacjach, 18-letnia Amerykanka Katie Ledecky pobiła swoje osiągnięcie sprzed roku i obecnie rekord na 1500 m wynosi 15.27,71. Po południu Szwedka Sarah Sjoestrem także poprawiła własny rezultat – na 55,64 s. Poprzedni rekord – 55,74 – pobiła w niedzielę. Na koniec dnia rekord świata na 200 m stylem zmiennym (2.06,12) ustanowiła Węgierka Katinka Hosszu.

We wtorek rywalizacja na 50 m stylem klasycznym z udziałem Marcina Stolarskiego, 200 m st. motylkowym (na tym dystansie popłynie Jan Świtkowski) oraz wyścig na 800 m st. dowolnym, w którym wystartuje Wojciech Wojdak. Więcej emocji może być w środę – na 100 m kraulem popłyną Czerniak i Paweł Korzeniowski.