MŚ siatkarek: Serbki ponownie najlepsze

Siatkarki Serbii przez kolejne cztery lata będą nosić dumny tytuł mistrzyń świata. W finale w Apeldoorn pokonały Brazylijki 3:0 (26:24, 25:22, 25:17). Brąz dla Włoszek.

Publikacja: 15.10.2022 23:39

MŚ siatkarek: Serbki ponownie najlepsze

Foto: PAP/EPA, SANDER KONING

Tytuł poszedł w dobre ręce. Serbki nie przegrały żadnego z dziewięciu spotkań, straciły ledwie pięć setów (dwa z Polską), w trzysetowym finale były znacznie lepsze od Brazylijek, choć przynajmniej w dwóch setach rywalki miały chwile dobrej gry. Doskonała passa serbskiej siatkówki kobiecej jednak trwa, a Tijana Bošković jest gwiazdą, której wartość może jeszcze wzrosnąć. 

Nie zapisano w przeszłości wielu zwycięstw siatkarek Serbii nad Brazylią. W 22 oficjalnych meczach wygrały zaledwie cztery razy, ale ten czwarty sukces dał im złote medale w drugich mistrzostwach z rzędu. Takie osiągnięcia  – wygrany turniej po turnieju – w kobiecej siatkówce miały wcześniej tylko reprezentacje ZSRR, Japonii, Chin, Kuby i Rosji. 

Wśród mistrzyń z 2022 roku jest dziewiątka tych, które grały i wygrywały cztery lata temu. Tylko trener jest od tego roku nowy – to Włoch Daniele Santarelli, pierwsze złoto zdobył w Japonii Zoran Terzić. Nagrody indywidualne także poszły licznie w serbskie dłonie. Najlepszą atakującą turnieju została, żadne zaskoczenie, Tijana Bošković, ona także odebrała nagrodę dla MVP mistrzostw, tak samo jak w 2018 roku. 

Tytuł najlepszej rozgrywającej przyznano Bojanie Drčy, najlepsza na pozycji libero to Teodora Pušić. Najlepszymi przyjmującymi zostały Brazylijka Gabriela „Gabi” Guimares i Włoszka Miryam Sylla, najlepsze środkowe bloku to Brazylijka Ana Carolina „Carol” da Silva i Włoszka Anna Danesi. 

W kolejnych mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn wystartują już po 32 drużyny. Działacze FIVB podali, ża zasady rozgrywek będą w obu turniejach identyczne – w pierwszej fazie rozgrywki grupowe (8 grup po cztery drużyny), następnie do końca faza pucharowa (od 1/8 finału) z udziałem najlepszej szesnastki.

Ranking światowy kobiet po turnieju Polsce i Holandii obecnie odpowiada z grubsza klasyfikacji MŚ: na pierwsze miejsce awansowała Serbia, potem są jednak Włochy, trzecia Brazylia, czwarta drużyna USA. Polki to dziś 10. drużyna rankingu FIVB, choć w mistrzostwach zajęła siódme miejsce.  

> Półfinały

Serbia – USA 3:1 (25:21, 25:20, 17:25, 25:23)

Brazylia — Włochy 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:19)

> O trzecie miejsce

Włochy – USA 3:0 (25:20, 25:15, 27:25)

Siatkówka
Siatkarze będą więcej latać
Siatkówka
ZAKSA wygrywa Ligę Mistrzów. Dołączyli do arystokracji
Siatkówka
Kapitalny mecz w Turynie. ZAKSA najlepsza trzeci raz z rzędu
Siatkówka
Sebastian Świderski: Chcemy święta i szerokiej promocji polskiej siatkówki
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Siatkówka
Liga Mistrzów siatkarzy. Skromniej, ale mądrzej
Siatkówka
Jastrzębie gotowe do lotu