Jakub Kochanowski – jeden ze złotego pokolenia

Środkowy Jakub Kochanowski obok Tomasza Fornala, Bartosza Kwolka czy Norberta Hubera (z walki o mundial wykluczyła go kontuzja) należy do złotego pokolenia zawodników urodzonych w końcówce XX wieku.

Publikacja: 23.08.2022 15:39

Pod opieką trenera Sebastiana Pawlika, w latach 2015-17, wywalczyli wszystko, co było do wygrania w siatkówce młodzieżowej. Byli mistrzami Europy i świata kadetów oraz juniorów. Triumfowali w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Wreszcie z przytupem weszli też do kadry seniorskiej - Kwolek i Kochanowski przed czterema laty zostali mistrzami świata. A po tym co biało-czerwoni pokazali w niedawnym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, mają szansę sięgnąć po drugą koronę. W Krakowie wygrali z innymi uczestnikami rozpoczynających się w piątek mistrzostw świata: Iranem, Argentyną i Serbią, nie tracąc nawet seta.

Jakub Kochanowski, który został wybrany MVP turnieju, po zawodach tonował jednak nastroje. - Nie popadajmy w hurraoptymizm, dlatego że w Krakowie wygraliśmy wszystkie mecze po 3:0. Cały czas musimy pamiętać, że to towarzyski turniej, który był dla trenerów okazją do sprawdzenia różnego zestawienia drużyn. Prawdziwą dyspozycję pokażą podczas mistrzostw świata - tłumaczył środkowy.

- Za nami bardzo długi okres przygotowań. Zupełnie inaczej teraz trenujemy, skupiamy się na doszlifowaniu formy. Zrobiliśmy postęp, bardzo dobrze działały blok i obrona. Poza tym wartością dodaną tych spotkań było, że skutecznie odrabialiśmy straty. O wiele trudniej wygrywa się sety, gdy trzeba odwracać wynik w końcówce. Nam się to na razie udaje i mam nadzieję, że tak zostanie - stwierdził Kochanowski.

Reprezentacyjny środkowy nie zawsze jednak wychodził w podstawowej szóstce w Krakowie. - Wydaje mi się, że nie dojdzie do sytuacji, w której jedna szóstka rozegra od deski do deski cały mundial. Raczej będziemy sobie pomagać, bo od lat zaletą naszej kadry jest szeroki skład. Każdy zawodnik z czternastki jest w stanie wejść na boisko i coś poprawić, gdy komuś nie idzie. Trener na pewno będzie korzystał z tej opcji – podkreślił Kochanowski.