Liga Narodów. Włosi i Amerykanie awansowali do półfinałów

W pierwszym dniu turnieju finałowego Ligi Narodów była już pierwsza niespodzianka. Odpadli obrońcy trofeum Brazylijczycy, którzy przegrali z USA 1:3. Gospodarze męczyli się w meczu z Holandią, ale ostatecznie wygrali 3:1.

Publikacja: 21.07.2022 00:03

Alessandro Michieletto, jeden z liderów reprezentacji Włoch

W turnieju w Bolonii występuje osiem ekip, które zaprezentowały się najlepiej w fazie grupowej, rozgrywanej na różnych kontynentach. Każda z drużyn ma za sobą już trzy turnieje, rozegranych wiele setów i przeleciane tysiące kilometrów. W turnieju finałowym do zagrania są trzy mecze, chyba że ktoś przegra w ćwierćfinale. Wtedy od razu pakuje walizki i wraca do domu. Taki los spotkał w środę Brazylijczyków i Holendrów.

Drużyna z Ameryki Południowej sprawiła sporą niespodziankę, odpadając już w tej fazie turnieju. Od kiedy Liga Światowa zamieniła się w Ligę Narodów Brazylijczycy nigdy nie skończyli poza pierwszą czwórką, a przed rokiem okazali się najlepsi.

W środę dobrze zaczęli. Bardzo dobrze grali przyjmujący Hidalgo Leal i Ricardo Lucarelli, którzy pomogli wypracować kilkupunktową przewagę. Brazylia wygrała w tej partii dość łatwo 25:20. Były to jednak miłe złego początki. Już w drugim secie role się odwróciły i to gracze z USA kontrolowali wydarzenia na boisku. Trzeci set to była niewykorzystana szansa Brazylijczyków, którzy w końcówce prowadzili 21:19, by przegrać 23:25. Czwarty set zaczął się i zakończył serią błędów Brazylijczyków, którzy od stanu 19:17 przegrali sześć kolejnych akcji i odpadli z turnieju. Ten mecz z pewnością uważnie oglądali Polacy, bo jeśli wygrają w czwartek z Iranem, to w półfinale zagrają właśnie z ekipą USA.

Głęboko odetchnęli włoscy kibice, którzy na początku meczu przecierali oczy ze zdumienia. W pierwszym secie walka była wyrównana, ale to Holendrzy podnieśli w górę ręce, m.in. dzięki świetnym serwisom Fabiana Plaka. To było jak zimny prysznic dla ekipy gospodarzy. Włosi nie grali dobrze dlatego, że ich liderzy Alessandro Michieletto i Yuri Romano męczyli się w ataku, czasami popełniając proste błędy.

Gospodarze mieli jednak szczęście, bo tym samym odpowiadali rywale. Najpotężniejsza strzelba Holendrów Abdel-Aziz Nimir co i rusz psuł zagrywki, nie trafiał ataków, a rozgrywający Wessel Keemink posyłał kolegom niedokładne wystawy. Nie pomogły nawet świetne obrony Robberta Andringi. Widowisko nie było piękne, ale z punktu widzenia gospodarzy najważniejsze było zwycięstwo i to udało się osiągnąć. Teraz Włosi czekają na zwycięzcę pojedynku Francji z Japonią. Tutaj zdecydowanym faworytem jest zespół z Europy i ewentualna porażka Trójkolorowych byłaby olbrzymią sensacją.

Transmisje z turnieju w Bolonii w Polsacie Sport i TVP.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
Siatkówka
Polscy siatkarze podbijają Europę. Jeden puchar już mają, czas na kolejne
Siatkówka
Siatkarski walec na drodze do finału Ligi Mistrzów. Jastrzębski Węgiel o krok od awansu