Siatkówka: Czas na przegląd wojsk

ZAKSA czy Skra, a może ten trzeci, Trefl Gdańsk? Przed nami finisz PlusLigi, mecze ćwierćfinałowe.

Aktualizacja: 17.04.2018 20:17 Publikacja: 17.04.2018 20:12

Siatkówka: Czas na przegląd wojsk

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Dwie najlepsze drużyny fazy zasadniczej, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Skra Bełchatów są już w półfinale i ze spokojem będą obserwować rywalizację przyszłych rywali. Broniąca mistrzowskiego tytułu ZAKSA zmierzy się z lepszym z pary Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn, a Skra czeka na zwycięzcę ćwierćfinałowej konfrontacji Trefla Gdańsk z Jastrzębskim Węglem.

Zmiany w składzie i nowy trener (Andrea Gardini w miejsce Ferdinando De Giorgiego) nie wpłynęły na system gry ZAKSY, najrówniejszej drużyny w PlusLidze. ZAKSA pokazała się z dobrej strony w Klubowych Mistrzostwach Świata, ostatnio zaś awansowała do Final Four Ligi Mistrzów. Ale w ostatniej kolejce rundy zasadniczej przegrała w Bełchatowie ze Skrą 0:3 w meczu o pietruszkę. Ta porażka nie musi niczego oznaczać, play off to przecież inna bajka, ale dla tych, którzy wierzą w moc drużyny Mariusza Wlazłego, to sygnał, że Skra może wrócić na tron.

Najpierw jednak ćwierćfinały. Trefl Gdańsk po słabym początku rozgrywek i wielkich problemach finansowych nie przegrał w PlusLidze od 13 stycznia, więc nie brakuje głosów, że jest w stanie pokrzyżować szyki również siatkarzom z Bełchatowa i Kędzierzyna-Koźla. Spisywanie na straty Jastrzębskiego Węgla też może okazać się przedwczesne. W rywalizacji dwóch byłych trenerów reprezentacji Polski wyżej stoją wprawdzie akcje Andrei Anastasiego (Trefl), ale Ferdinando De Giorgi, który objął zespół Jastrzębski Węgiel w połowie sezonu, zastępując Marka Lebedeva, najgorsze ma już za sobą (niewiele brakowało, by jego nowy zespół nie znalazł się w czołowej szóstce).

Brak ONICO Warszawa w decydującej grze o mistrzostwo jest osobistą porażką Stephane’a Antigi. Francuz przy pomocy dyrektora sportowego Pawła Zagumnego stworzył drużynę, która była rewelacją rozgrywek, w pewnym momencie wyprzedzała ją tylko ZAKSA. Później przyszły kontuzje czołowych graczy i porażki, w efekcie ONICO zagra teraz o siódme miejsce z Cuprum Lubin. Żal straconej szansy, tym bardziej że to, co się stało, zbiegło się z rodzącą się modą na siatkówkę w stolicy, którą zespół Antigi skutecznie zaszczepił. Wypada mieć tylko nadzieję, że w kolejnym sezonie ONICO wróci silniejsze, a Warszawa nie zdąży zapomnieć i znów będzie cieszyć się siatkówką.

Tak jak od lat cieszą się w Rzeszowie i Olsztynie. Na Podpromiu długo oklaskiwano zwycięstwa Resovii, ale przyszły lata chude. W tym sezonie zanosiło się na klęskę, ale Andrzej Kowal, który w trakcie sezonu zastąpił Włocha Roberto Seriottiego, widać ma szczęśliwą rękę, bo Rzeszów rzutem na taśmę zapewnił sobie awans do play off. Czy w ćwierćfinale jest w stanie pokonać AZS Indykpol Olsztyn, który jest coraz bliżej sukcesów sprzed lat? Pierwszy mecz w środę w Olsztynie, rewanż w sobotę w Rzeszowie. Jeśli będzie 1:1, o awansie do półfinału zadecyduje trzecie spotkanie w niedzielę, również na Podpromiu, co może pomóc gospodarzom.

W przyszłym sezonie szykują się duże zmiany w składach, więc finisz PlusLigi będziemy oglądać ze świadomością, że coś się kończy, ale wkrótce rozpocznie się nowe.

Tak jak nowe będzie reprezentacyjne rozdanie. Belgijski szkoleniowiec polskiej drużyny Vital Heynen w pierwszej części sezonu zrobi przegląd wojsk. W Lidze Narodów (dawna Liga Światowa) będzie zmieniał skład w każdym turnieju, by wyłonić tych, których zabierze we wrześniu na mistrzostwa świata.

Heynen zapewnia, że rozmawiał z każdym, kto mógłby pomóc narodowej drużynie (o Zbigniewie Bartmanie jednak zapomniał), szanse więc dostaną i starzy, i młodzi. Belg będzie uważnie obserwował finisz ligowych rozgrywek. Na każdej pozycji szykuje się bowiem ostra rywalizacja, może poza libero, tu Paweł Zatorski może spać spokojnie. W Polsce jest najlepszy, a na świecie jednym z najlepszych.

W ataku Heynen będzie oceniał formę Dawida Konarskiego, Bartosza Kurka, Łukasza Kaczmarka, Macieja Muzaja i Damiana Szulca. Na lewym skrzydle chętnych do reprezentacyjnych występów też jest sporo: Michał Kubiak, Mateusz Mika, Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, do tego złoci medaliści MŚ juniorów, ograni już w PlusLidze Bartosz Kwolek i Tomasz Fornal. Kolejnego młodego i utalentowanego, Jakuba Kochanowskiego, ma na środku bloku. Środkowy Indykpolu wyróżniał się w rywalizacji juniorów, a w PlusLidze spisywał się znakomicie. W kadrze będzie miał obok siebie Piotra Nowakowskiego i Mateusza Bieńka, ale lista graczy z aspiracjami jest długa.

Para rozgrywających jest dobrze znana: Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz. Na razie są nie do zastąpienia. Vital Heynen – przed laty rozgrywający – pilnie wypatruje młodych zdolnych, których wspólnie z Pawłem Woickim (wciąż jeden z najlepszych na tej pozycji w PlusLidze) będzie przysposabiał do gry na wyższym poziomie. Czasu nie mają jednak zbyt wiele.

Sezon reprezentacyjny rozpoczyna się już pod koniec maja, a we wrześniu są mistrzostwa świata.

Siatkówka
Siatkarze będą więcej latać
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Siatkówka
ZAKSA wygrywa Ligę Mistrzów. Dołączyli do arystokracji
Siatkówka
Kapitalny mecz w Turynie. ZAKSA najlepsza trzeci raz z rzędu
Siatkówka
Sebastian Świderski: Chcemy święta i szerokiej promocji polskiej siatkówki
Siatkówka
Liga Mistrzów siatkarzy. Skromniej, ale mądrzej
Siatkówka
Jastrzębie gotowe do lotu