Wszystko poszło tak, jak miało pójść. Od pierwszej do ostatniej minuty spotkania dominacja Polaków była oczywista, ataki Bartosza Kurka i Wilfredo Leona wspierane doskonałym blokiem, świetną zagrywką i dobrą obroną robiły wrażenie na Rosjanach. Pierwszą przerwę trener Tuomas Sammelvuo wziął przy stanie 5:12 w pierwszym secie, ale ani ta przerwa, ani następne wiele nie dały.

Zwycięstwo, jedno z nawiększych nad Rosją wsparli głośni kibice w Ergo Arenie, atmosfera spotkania też miała znaczenie. Rosja pokonana, półfinał w Spodku pewny, lecz bez Francji. Rywalami biało-czerwonej drużyny Vitalą Heynena będą zwycięzcy środowego spotkania Czechy – Słowenia w Ostrawie (początek o 19.), a nie sensacyjnie pokonani 3:0 przez Czechów mistrzowie olimpijscy.

Przed spotkaniem Polska – Rosja pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Ergo Arenie rozegrały drużyny Serbii i Holandii. Obrońcy tytułu mistrzów Europy wygrali z Holendrami 3:0. Każdy set był w miarę wyrównany, ale pokonanym nie wystarczyły wybitne umiejętności Nimira Abdel-Aziza, w starciu z Urosem Kovaceviciem, Drażenem Luburiciem i Srećko Lisinacem samotny lider ataku nie miał wystarczającej siły przebicia. W półfinale Serbia zagra z Włochami lub Niemcami (ten mecz w środę o 16.).

> Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn

– 1/4 finału (Gdańsk/Sopot): Serbia – Holandia 3:0 (25:23, 25:20, 27:25)

• Polska – Rosja 3:0

(25:14, 26:24, 25:19).