ME siatkarzy: Będzie ćwierćfinał Polska – Rosja

Polscy siatkarze pokonali Finów 3:0, Rosjanie zwyciężyli Ukraińców 3:1 – w Ergo Arenie w sobotni wieczór wyłoniono pierwszą parę ćwierćfinałów mistrzostw Europy

Aktualizacja: 11.09.2021 23:16 Publikacja: 11.09.2021 22:01

Vital Heynen mówił przed meczem z Finami, że ma nadzieję na pierwszy z czterech świetnych meczów fazy pucharowej, wypełniona po brzegi Ergo Arena zapewniła właściwe wsparcie, siatkarze także zrobili wiele, by ten mecz uznać za bardzo udany.

Od dawna w ważnych spotkaniach Polska rozpoczyna grę w składzie: Wilfredo Leon i Michał Kubiak na przyjęciu, w ataku Bartosz Kurek, środkowi Piotr Nowalowski i Jakub Kochanowski, rozgrywający Fabian Drzyzga. Tak było również w sobotę, pod tym względem trenerskie zdanie się nie zmienia.

Znaczna przewaga Polaków widoczna była od pierwszych akcji, różnicę robiła potęga zagrywek Leona, zbić Kurka i rozegrania Drzyzgi. Przewaga polskiego bloku i przyjęcia też była ewidentna. Wszystkie sety zostały wygrane wysoko, w każdym było sporo zabawy na boisku i trybunach, także wtedy gdy za liderów wchodzili zmiennicy. Sygnał do następnych rywali został wysłany: forma drużyny Heynena wzrosła.

Wcześniejsze spotkanie Rosja – Ukraina zaczęło się sensacyjnie – w pierwszym secie lepiej zagrali Ukraińcy, choć wydawało się, że zwycięstwo nad wicemistrzami olimpijskimi jest poza ich zasięgiem. Walczyli bardzo ambitnie, odrobili straty z początku meczu i po okresie gry punkt za punkt potrafili wygrać decydujące piłki.

Prowadzenie rywali okazało się silną motywacją dla Rosjan, ich lider ataku Jegor Kliuka odzyskał skuteczność w walce z dobrym ukraińskim blokiem, Dmitrij Wołkow i Jarosław Podlesnych mu pomogli i kolejne sety, choć wciąż w miarę zacięte, zakończyły się zwycięstwem faworytów.

Ciąg dalszy jest znany, Polska zagra z Rosją we wtorek 14 września o 20.30 ćwierćfinał, również w Ergo Arenie. To przewidywany przez wielu scenariusz mistrzostw – mecz kategorii ciężkiej z wicemistrzami olimpijskimi, dobry powód, by oglądać osobiście w hali nad Bałtykiem lub w telewizji (Polsat Sport, TVP 1).

Kolejnych ćwierćfinalistów wyłonią niedzielne mecze Holandia – Portugalia i Serbia – Turcja w Ergo Arenie oraz Włochy – Łotwa i Niemcy – Bułgaria w hali w Ostrawie. Ostatnią parę poznamy w poniedziałek po spotkaniach Słowenia – Chorwacja i Francja – Czechy.

Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn – 1/8 finału

Gdańsk/Sopot:

Rosja – Ukraina 3:1 (22:25, 25:16, 25:22, 25:22)

2 / 3
Siatkówka
Polscy siatkarze podbijają Europę. Jeden puchar już mają, czas na kolejne
Siatkówka
Siatkarski walec na drodze do finału Ligi Mistrzów. Jastrzębski Węgiel o krok od awansu