Porażka na początek

W katowickim Spodku polscy siatkarze przegrali 0:3 z Czechami w pierwszym meczu turnieju poświęconego pamięci trenera Huberta Wagnera.

Aktualizacja: 26.08.2011 23:57 Publikacja: 26.08.2011 23:51

W sobotę zagrają z Włochami, a w niedzielę, na zakończenie zmierzą się z Rosją. Jest to ostatni sprawdzian naszej drużyny przed mistrzostwami Europy, które rozpoczynają się 10 września. Na razie jest nad czym myśleć.

Zaczęło się niestety źle. W pierwszym secie Czesi pokazali, że nie żartują mówiąc głośno o medalu na mistrzostwach Europy, które organizują wspólnie z Austriakami. Prowadzili od początku do końca, i nie zmieniły tego atomowe Bartosza Kurka, który jest już graczem światowego formatu.

Trener naszej drużyny, Andrea Anastasi nie wyglądał na bardzo zdenerwowanego. On wie, że wysoka forma ma przyjść za dwa tygodnie w Pradze, gdzie będziemy rywalizować w grupie z Niemcami, Bułgarią i Słowacją. Zmian było w tej partii niewiele. W końcówce seta Michał Kubiak wszedł za Michała Ruciaka, wcześniej zobaczyliśmy przez chwilę Sebastiana Świderskiego, ale nie było to wejście udane.

Słabiutko spisywał się niestety Jakub Jarosz (dwa punkty na 10 ataków), procentowo równie nieskutecznie atakował Ruciak. Nic więc dziwnego, że od początku drugiego seta Jarosza zastąpił Piotr Gruszka, a na boisku został też Kubiak. Niewiele to zmieniło, tak samo jak kolejne roszady w składzie. Lekcja czeskiego trwała dalej.

Trzecia partia zaczęła się dobrze, Polacy prowadzili 5:2, później było raz lepiej, raz gorzej, ale najważniejsze, że nasi siatkarze się nie poddawali, choć, to nie był ich dzień. Naprawdę niewiele zabrakło, by wygrali tego seta i walczyli dalej. Przy stanie 24:24 Czesi zablokowali Gruszkę, a ostatni punkt zdobyli szczęśliwym serwisem po siatce.

Kto pokona w Katowicach Rosję? - pytaliśmy na łamach „Rz" przed tym turniejem. Odpowiedź już mamy. Tej sztuki już w pierwszym meczu dokonali Włosi, choć przyjechali osłabieni brakiem Ivana Zajceva. Ale wrócił do drużyny znakomity środkowy Luigi Mastrangelo, świetnie grał kapitan  Cristian Savani i to pozwoliło pokonać zwycięzców finału Ligi Światowej. Mecz trwał 2,5 godziny i był bardzo zacięty. Pierwszego seta wygrali Włosi 32: 30, by trzeciego przegrać w takim samym stosunku. Tie break też kończył się grą na przewagi.

Porażka tylko rozdrażni Rosjan, tym ciekawiej więc zapowiada się ich mecz z Polakami na zakończenie imprezy. W turnieju jeszcze każde rozwiązanie jest możliwe.

Polska - Czechy     (21:25, 18:25, 25:27)

Rosja - Włochy 2:3 (30:32, 25:19, 32:30, 22:25, 15:17)