W sobotę Polki spotkają się z Tajlandią i na koniec w niedzielę z mistrzyniami świata Serbkami, które nie grały w finałowym turnieju Ligi Narodów, koncentrują się na kwalifikacjach, zapewne we wrześniu zechcą też powalczyć o mistrzostwo Europy.

Serbia to znakomity zespół mający tego samego trenera od 15 lat, Zorana Terzicia. Gdy w 2004 r. debiutował w tej roli w Dreźnie, kłaniał się w pas naszemu Andrzejowi Niemczykowi. Teraz kłaniają się jemu.

Dobre występy Polek w Lidze Narodów pozwalają wierzyć w ich udany występ we Wrocławiu. Dwa pierwsze mecze są w stanie wygrać, choć nie będzie to proste. Z Serbią grającą w najmocniejszym składzie będzie ciężko o zwycięstwo, ale w siatkówce, szczególnie żeńskiej, nie ma rzeczy niemożliwych.

Mamy dwie strzelby na skrzydłach, Malwinę Smarzek- Godek i Magdalenę Stysiak. Pierwsza jest atakującą, zdobywa najwięcej punktów, ma za sobą doświadczenie wyniesione z ligi włoskiej i z trudnych, reprezentacyjnych spotkań. 18-letnia, mierząca 203 cm Stysiak też jest atakującą, ale przesuniętą na przyjęcie, z zadaniami ofensywnymi. Obie mają dobry serwis i blok.

Mamy też doświadczoną, znakomitą rozgrywającą Joannę Wołosz (Imoco Volley Conegliano), mającą za sobą klubowe mecze o najwyższe cele.

Środkowe bloku imponują warunkami fizycznymi, szczególnie Agnieszka Kąkolewska (199 cm) i Zuzanna Efimienko-Młotkowska (196 cm).

Na lewym skrzydle oprócz Stysiak są jeszcze Natalia Mędrzyk i Martyna Grajber, z kolei Malwinę Smarzek w ataku zmienić może wracająca do kadry Katarzyna Zaroślińska-Król lub Martyna Łukasik (ostateczny skład trener Nawrocki podał po zamknięciu tego wydania gazety). Libero mamy dwie, doświadczoną Paulinę Maj-Erwardt i młodą Marię Stenzel.

W tegorocznej Lidze Narodów Polki pokonały Tajlandię 3:0 i przegrały z Serbią 0:3. Portoryko w tych rozgrywkach nie brało udziału.

Ostatnie mecze przed turniejem kwalifikacyjnym nasze siatkarki rozegrały w Kaliningradzie. Wygrały z Belgią 3:0 i poniosły dwie porażki, 2:3 z Niemkami i 0:3 z Rosjankami.

Mecze Polek

• Piątek: Polska – Portoryko (20.30)

• Sobota: Polska – Tajlandia (20.30)

• Niedziela: Polska – Serbia (20.30)

Turniej pokazuje Polsat Sport

Memoriał Huberta Jerzego wagnera

Turniej rozpoczynający się w czwartek w Krakowie będzie ostatnim sprawdzianem polskich siatkarzy przed kwalifikacjami do igrzysk (9–11 sierpnia w Gdańsku).

Trener Vital Heynen już podał skład na Kraków i Gdańsk. Zabraknie w nim znakomicie ostatnio spisującego się przyjmującego Bartosza Bednorza oraz środkowego Jakuba Kochanowskiego. Wcześniej belgijski szkoleniowiec naszej reprezentacji odesłał do domu atakującego Łukasza Kaczmarka. Zapytany o opinię w tej sprawie Sebastian Świderski (322 mecze w reprezentacji) powiedział, że Heynen zaskoczyłby tylko wtedy, gdy skreślił ze składu Wilfredo Leona. Kubańczyk z polskim paszportem ma już za sobą dwa towarzyskie mecze w naszych barwach (z Holandią).

Memoriał Wagnera Polacy rozpoczną w czwartek meczem z Serbią (17.00), w piątek zagrają z Brazylią (17.30), a w sobotę z Finlandią (15.00). Transmisje w Polsacie Sport.

Skład reprezentacji Polski

• Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

• Atakujący: Dawid Konarski, Maciej Muzaj

• Przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka

• Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Piotr Nowakowski

• Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek ?