Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 06.12.2023 02:19 Publikacja: 26.12.2022 01:50
Foto: Adobe Stock
Ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2022 r. poz. 2185), wprowadzono istotną zmianę w ustawie Prawo zamówień publicznych z punktu widzenia zarówno zamawiających publicznych oraz wykonawców.
Zmiana dotyczy możliwości waloryzowania wynagrodzenia otrzymywanego od sektora publicznego, w kontraktach, których przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi. Ustawodawca zdecydował się, na obligatoryjne postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Przedsiębiorca, który popełni błąd w procedurze zamówień publicznych, może stracić szansę na pozyskanie kontraktu lub ujawnić ważne informacje. Przedstawiamy dziesięć pułapek, których musi unikać wykonawca, jeśli chce wygrać przetarg publiczny.
W ostatnich miesiącach, wiele postępowań, których przedmiotem były postanowienia dotyczące klauzul waloryzacyjnych w zamówieniach publicznych, kończyło się umorzeniem wskutek uznania zarzutów wykonawców przez zamawiających lub wprowadzenia zmian w treści dokumentacji przetargowej.
W piątek w południe otwarto koperty z ofertami dostawy komputera kwantowego dla Polski, finansowanego przez powołaną na szczeblu unijnym instytucję EuroHPC Joint Undertaking.
Zamawiający może w trakcie realizacji zamówień publicznych żądać oświadczenia pracownika, oświadczenia wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu pracownika na podstawie umowy o pracę, poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o pracę czy też innych dokumentów.
Trzy luksusowe Land Rovery Defender, zostały wybrane przez Straż Ochrony Kolei jako „najbardziej nowoczesne i niezłomne samochody z napędem 4x4”. Będą one uzupełnieniem floty blisko 300 pojazdów służbowych.
W poniedziałek wystartuje cykl szkoleń z zakresu m.in. nowych regulacji prawnych, cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprasza wszystkich przedsiębiorców.
Urząd Zamówień Publicznych przygotował praktyczny przewodnik po zamówieniach publicznych w Ukrainie.
Firmy planujące udział w odbudowie zaatakowanego przez Rosję naszego wschodniego sąsiada mogą już skorzystać z praktycznego przewodnika po tamtejszych regułach zamówień publicznych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.
Rządowi PiS udało się zwiększyć udział polskiego kapitału w sektorze bankowym oraz przekształcić Orlen ze spółki paliwowej w duży koncern multienergetyczny. Czy te zmiany przyniosły gospodarce oczekiwane korzyści? Zapytaliśmy ekonomistów.
- Uczynienie z urzędu marszałka Sejmu, urzędu rotacyjnego bardzo obniża jego rangę. To jest naprawdę obniżenie rangi tego urzędu - mówi posłanka PiS Elżbieta Witek, była marszałek Sejmu IX kadencji.
Maksymilian F. nie miał broni, będąc na komisariacie – wskazał monitoring. Mógł ją ukryć w radiowozie. Szokujący splot wydarzeń, których skutkiem było zabójstwo policjantów.
Grudzień to w tenisie miesiąc odpoczynku od turniejów WTA i ATP Tour, ale nie od zarabku w imprezach pokazowych. Iga Świątek i Hubert Hurkacz wybrali w tym celu Światową Ligę Tenisową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
We wtorek wieczorem Sejm opublikował harmonogram prac na najbliższe dni. W poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé. Na godzinę 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu PiS.
W nowelizowanej ustawie o transporcie drogowym rząd zamierza także doprecyzować rolę pośredników i ukrócić łańcuszek zleceniodawców w transporcie drogowym.
Polski Związek Piłki Nożnej miał podjąć decyzję o odsunięciu od reprezentacji Polski Jakuba Kwiatkowskiego, rzecznika PZPN i team menagera kadry.
Chinom grożą karne cła UE na samochody elektryczne oraz sankcje dla firm dostarczających Rosji produkty nadające się do wojny. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówi o wprowadzeniu tych środków na krótko przed swoją wizytą w Pekinie.
Urzędnicy w Wołgogradzie za wszelką cenę chcą przywrócić starą nazwę Stalingrad, próbując przypodobać się Putinowi.
Posłowie i senatorowie poszli do prokuratury w sprawie uchwały nawołującej do nieprzestrzegania wyroku ETPCz w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce.
- Na pewno wpływy rosyjskie w Polsce trzeba badać, powinny to badać służby, prokuratura, być może jakieś specjalne organy. Natomiast zabrano się do tego nie po raz pierwszy ośmieszając czy doprowadzając do karykatury tego rodzaju działania - uważa wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
Tiger Woods wrócił na pole golfowe. Nie w roli komentatora lub pomocnika syna, ale jako pełnoprawny uczestnik turnieju zawodowego Hero World Challenge na Bahamach. Mimo pewnych słabości pokazał, że chęć rywalizacji wciąż go napędza
Ofiarą ataku hakerów padł portal 23andMe pomagający znaleźć m.in. rodzinne powiązania. Część danych została już opublikowana na forum hakerskim jako lista osób o żydowskim pochodzeniu, co wzbudziło obawy przed atakami na tle rasowym i etnicznym
Omawiane od lat projekty przekształcenia ITD w służbę mundurową i odzespoloną trafią do Sejmu.
Rząd we wtorek opowiedział się za wyrównaniem pensji prokuratorów za 2023 r. W 2024 r. mają już być wynagradzani według ustawy – prawo o prokuraturze, a nie ustawy okołobudżetowej, która zaniżała kwoty bazowe.
Lublin ma nowy dworzec. Obiekt otrzymał już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe centrum komunikacyjne zyskały też ostatnio Wadowice czy Zakopane.
W XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk Leopolda Lisa-Kuli na warszawskim Targówku doszło we wtorek do ataku z użyciem noża. Ranny został jeden uczniów.
Dolar znów zyskuje na wartości wobec euro. Kurs głównej pary walutowej zniżkuje piąty dzień z rzędu.
Pamela Anderson pojawiła się na czerwonym dywanie bez makijażu. Co o nowym trendzie sądzi makijażystka?
Nowy rząd Donalda Tuska jeszcze nie zaczął rządzić, a już musi radzić sobie z wiatrakowymi turbulencjami. Przebieg tej sprawy wiele nam mówi o tym, jak dalej będzie wyglądała współpraca w koalicji i nie tylko.
37 nadawców weźmie udział w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö. Nie wiadomo, jak zostanie wybrana piosenka pod szyldem TVP, które, wedle wszystkich informacji, czekają zmiany, a może wręcz likwidacja.
Ścigany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin jutro opuści Rosję i poleci tam, gdzie aresztowanie mu nie grozi - do Arabii Saudyjskiej i ZEA. Celem są pieniądze, kontrakty dla rosyjskich koncernów i arabskie inwestycje w Rosji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas