Stajemy ramię w ramię z sędzią Igorem Tuleyą - rozmowa z sędzią Bartłomiejem Starostą

Jeśli bardzo się chce, to prokurator może postawić każdemu sędziemu wymyślony naprędce zarzut popełnienia przestępstwa urzędniczego – mówi Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie.

Aktualizacja: 27.06.2020 07:56 Publikacja: 27.06.2020 00:01

Sprawa sędziego Tulei

Sprawa sędziego Tulei

Foto: Fot. Paweł Rochowicz

Towarzyszył pan ostatnio sędziemu Igorowi Tulei przed SN, kiedy ID miała zdecydować o immunitecie dla niego. Wsparcie się przydało?

W ostatnich latach politycznego zamachu na wymiar sprawiedliwości środowisko bardzo się skonsolidowało. Miażdżąca większość sędziów wspierała, wspiera i będzie wspierać sędziów represjonowanych przez prokuraturę lub rzeczników dyscyplinarnych wybranych przez MS-PG. Stajemy za nimi murem, robiąc sobie wspólne fotografie przed sądami, podejmujemy stosowne uchwały na zgromadzeniach sędziowskich, stworzyliśmy fundusz wsparcia finansowego, który już działa, a także tak jak po ostatniej próbie uchylenia immunitetu sędziemu Tulei stajemy z nimi ramię w ramię w trudnych chwilach. Nie jest dla mnie problemem pokonanie kilkuset kilometrów, aby udzielić wsparcia sędziemu, który dla wielu innych powinien być wzorem, ale też wyrazić mój sprzeciw wobec rażąco bezprawnych działań organów, które wymieniłem. Wiem od samego Igora Tulei, jak ważne jest dla niego wsparcie ze strony sędziów, ale równie ważne, a może nawet ważniejsze wsparcie wyrażane przez obywateli. Muszę podkreślić, że bardzo miło było świętować porażkę prokuratury nawet w tych wyjątkowych okolicznościach związanych ze statusem Izby Dyscyplinarnej.

Pozostało 80% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?