Czym jest prawo i na czym polega jego stosowanie przed sądami?

Wyroki TSUE nie są prawem europejskim, tylko służą harmonizacji orzecznictwa sądów krajowych z zasadami prawa europejskiego.

Publikacja: 03.07.2024 04:30

Czym jest prawo i na czym polega jego stosowanie przed sądami?

Foto: Adobe Stock

Wysłuchałem publicznego wystąpienia młodego prawnika, który stwierdził, że bierze udział w tworzeniu prawa europejskiego – podsuwając pytania sądowi, aby ten przedstawił je TSUE, wnosząc o wydanie wyroku prejudycjalnego. Trybunał odpowiedział zgodnie z oczekiwaniami, czym prawnik nie omieszkał się pochwalić i podkreślić, że w ten sposób doszło do obejścia przepisów prawa krajowego. To dość klarowne objaśnienie, czym jest prawo dla pokolenia zwanego „kopiuj-wklej”.

To trend, który przebojem zdobywa jurysprudencję; kazusy awansuje do rangi norm, a dowodem ich słuszności ma być popularność. Wszyscy posługują się komputerami do edycji pozwów, pism procesowych, wyroków i uzasadnień. Brak ograniczeń objętości i formy pozwala na masowe powielanie gotowych i wcześniej przygotowanych treści. Standaryzacja sądowa wypiera siłę argumentów wywodzonych ze stanu faktycznego, przepisów i logiki prawniczej.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?