Odwołanie sędziego z delegacji. Czy to takie trudne?

Decyzje ministerstwa, w których zwalniano sędziów z obowiązku świadczenia pracy, były sprzeczne z usp, a także z art. 7 Konstytucji RP ustanawiającym zasadę legalizmu.

Publikacja: 03.07.2024 04:30

Odwołanie sędziego z delegacji. Czy to takie trudne?

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Jednym ze środków polityki kadrowej w sądach jest delegowanie sędziów do innych jednostek oraz ich odwoływanie, gdy upłynie czas delegacji lub nie podobają się władzy. Obserwując działania ministerstwa, można odnieść wrażenie, że stosunkowo proste przepisy dotyczące odwoływania z delegacji sprawiają mu mnóstwo problemów i rodzą zadziwiająco dużo błędów.

Przepisy dotyczące delegacji zawarte są w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych, a przede wszystkim w jej art. 77 i nast. Według bowiem 77 § 1 minister sprawiedliwości może delegować sędziego, za jego zgodą, do pełnienia obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych w innym sądzie równorzędnym lub niższym, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach także w sądzie wyższym, mając na względzie racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego oraz potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?