Jak zachęcić do ugód w sądach

Idei ugodowego zakończenia sporu nie da się zadekretować mocą ustaw. Potrzebna jest zmiana podejścia sądów, ale i zawodowych pełnomocników.

Publikacja: 19.06.2024 04:30

Jak zachęcić do ugód w sądach

Foto: Adobe Stock

Jednym ze sposobów odciążenia wymiaru sprawiedliwości miały być postępowania mediacyjne. Liczba spraw kierowanych do mediacji wzrasta, ale wciąż jest nieproporcjonalnie niska. W ostatnich latach znacząco wzmocniono uprawnienia sądu związane z zachęcaniem stron do ugody.

Po pierwsze, nałożono na sądy dodatkowe obowiązki, przyznano także kompetencje i nowe możliwości, nie zapewniając jednocześnie warunków, które czyniłyby te możliwości realnymi, czyli mniejszego obciążenia sprawami. Nie stworzono także dostatecznych warunków szkoleniowych, które pozwoliłyby sądom skorzystać z tych kompetencji, zrozumieć ich sens i zastosowanie. Dlatego wielu sędziów mimo zmian przepisów nie zmieniło swojej praktyki, nie kieruje spraw do mediacji i nie zna technik mediacyjno-ugodowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?