Wyzwanie dla sądów – kredyt frankowy spłacony i średni kurs NBP

Kiedy sprawy są takie same, to „jednakowe wyroki” świadczyć mogą nie o ustalonej linii orzeczniczej, ale stabilności stosowanego prawa i jednolitości stanów faktycznych - o tym, jakim wyzwaniem dla sądów są sprawy spłaconych kredytów frankowych pisze sędzia Henryk Walczewski.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Wyzwanie dla sądów – kredyt frankowy spłacony i średni kurs NBP

Wyzwanie dla sądów – kredyt frankowy spłacony i średni kurs NBP

Foto: Adobe Stock

Rośnie ilość pozwów o unieważnienie umowy kredytu walutowego, są nawet pozwy dotyczące kredytów wiele lat po spłacie. Połączone z żądaniem zwrotu wszystkich wpłat – są żądaniem darmowego kredytu, darmowej nieruchomości oraz jeszcze odsetek od tego darmowego finansowania. Jak to w ogóle możliwe, przecież wraz ze spłatą kredytu wygasają wszelkie roszczenia stron, z wyjątkiem odszkodowania za niewłaściwe wykonanie umowy?

Wypytywani o podstawy prawne takich pozwów, pełnomocnicy na rozprawie opowiadają o teorii dwóch kondykcji, ustalonej linii orzeczniczej oraz wyrokach TSUE. Wszystkie łączy mantra „niedozwolonych postanowień umownych”, materializujących się jako „Tabela kursów banku”. Niewątpliwie ochrona konsumenta kredytobiorcy walutowego znalazła w nich swój kamień węgielny. Czy zdoła on udźwignąć piramidę wszystkich przypadków, jakie niosą z sobą tysiące podobnych do siebie pozwów?

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?