Czy wojna w sądach jest konieczna?

Nietrudno nawet sobie wyobrazić, jak fatalne będą skutki wojny w sądach. Czy czeka nas utrata stabilności orzecznictwa dla życia gospodarczego i społecznego?

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Czy wojna w sądach jest konieczna?

Foto: Adobe Stock

Ledwie opadł kurz po wyborach parlamentarnych, ledwo członkowie komisji wyborczych udali się na spoczynek, a już działacze niektórych stowarzyszeń sędziowskich rozpoczęli ostry szturm na wszelkiego typu media. Radośnie uśmiechnięci zaczęli przypominać swoją opowieść o rzekomej niekonstytucyjności KRS, o wadliwości powołań nowych sędziów i konieczności radykalnych zmian.

Zaczęli wieszczyć rewolucję w sądach, zapowiedzieli masową eksterminację sędziów powołanych z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i bez oporów zgłosili się do objęcia funkcji w organie będącym jej następcą. Niby nic nowego, takie odgrzewane kotlety, słyszeliśmy już te opowieści przecież od wielu lat. Teraz jednak działacze uzbrojeni w nadzieje na nowy rząd, jeszcze bardziej rozgorączkowani niż zwykle, natarczywie domagają się spełnienia swoich marzeń.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi