Choroba w sądzie

Jest katalog ustawowy spraw, które powinny być traktowane priorytetowo. Czy są jednak inne względy uzasadniające odstąpienie od kolejności spraw? czy choroba strony ma wpływ na terminy procesowe i terminy rozpraw?

Publikacja: 11.10.2023 02:00

Choroba w sądzie

Foto: Adobe Stock

Z niepokojem trzeba odbierać ostatnie wypowiedzi z sądów wskazujące na wyśrubowane i rygorystczne podejście sądów do terminów procesowych czy terminów rozpraw w razie choroby stron. Zauważalna też jest wewnętrzna sprzeczność i nielojalność w działaniu sądów.

Z jednej strony rygorystycznie oceniają przesłanki winy strony w uchybieniu stosunkowo krótkich terminów procesowych, a z drugiej strony terminy rozpraw bardzo często spadają z wokand z błahych powodów. Postępowania trwają latami, choć sądy odliczają już każdą minutę opóźnienia strony w złożeniu pisma do sądu. Taka postawa czyni je sądami formułkowymi, które mają niewiele wspólnego z nowoczesnym sądem proobywatelskim.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?