SN: immunitet sędziowski ma granice

Słowa sędziego Wiesława Kozielewicza o sędziowskich dyscyplinarkach powinny być obowiązkową lekturą dla aplikantów, ale też licealistów, aby wchodząc w dorosłe życie, dostali szczepionkę przed zatruciem ich skrajnie pojmowaną niezależnością sędziów.

Publikacja: 27.09.2023 13:20

SN: immunitet sędziowski ma granice

Foto: Fotorzepa / Danuta Matłoch

Niedawno powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego podjęła uchwałę przyznającą, że brak odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego za błąd w wykładni i stosowaniu prawa lub ocenie dowodów nie obejmuje sytuacji wyjątkowych.

A więc, w których dochodzi do popełnienia przez sędziego tzw. zbrodni sądowej, jak też do naruszenia kardynalnych podstaw pociągnięcia człowieka do odpowiedzialności – co dotyczy głównie okresu PRL, bo teraz przecież trudno sobie takie nadużycia wyobrazić – ale też kiedy sędzia w sposób arbitralny i pozbawiony jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych odmawia udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości – i ta kwestia dotyczy czasów obecnych i obecnych sporów w sądach.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości