Niegodność dziedziczenia

Ocena niegodności dziedziczenia najczęściej sprowadza się do analizy ustaleń faktycznych i kreowania zarzutów polemizujących z wnioskami pod kątem wypełnienia norm z art. 928 kodeksu cywilnego (odnotować należy jego zmianę, która została dokonana w art. 1 pkt 4 ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2023 r., poz. 1615 – do § 1 dodane zostają pkt 4 i 5). Wykładnia tego przepisu wprawdzie wielokrotnie była przedmiotem wypowiedzi orzeczniczych, ale również bywa ocenna.

Publikacja: 13.09.2023 11:22

Niegodność dziedziczenia

Foto: Adobe Stock

Jak wywodzono, niegodność dziedziczenia występuje w wyjątkowych sytuacjach, kiedy postępowanie spadkobiercy jest tak dalece naganne, że uzasadnia odsunięcie go od dziedziczenia po określonym spadkodawcy i traktowanie tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Możliwość uznania spadkobiercy za niegodnego występuje w sytuacjach enumeratywnie wymienionych w art. 928 § 1 k.c., zaś inne zachowania spadkobiercy, nawet jeżeli mogłyby być oceniane ujemnie z punktu widzenia ogólnie przyjętych obyczajów, nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do zastosowania tak daleko idącej sankcji (postanowienie SN z 23 czerwca 2015 r., I CSK 890/14, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami, z odwołaniem się do wyroku SN z 10 grudnia 1999 r., II CKN 627/98, LEX nr 1231370).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą