Piotr Kosmaty: Praktyka czyni mistrza

Policja pomaga w kształceniu przyszłych prokuratorów.

Publikacja: 12.04.2023 11:03

Piotr Kosmaty: Praktyka czyni mistrza

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Właściwe przygotowanie do trudnego, ale bardzo ciekawego zawodu prokuratora wymaga złożonego i wieloaspektowego kształcenia. Obok potężnej dawki wiedzy teoretycznej aplikant prokuratorski powinien spędzić wiele godzin na zajęciach praktycznych, aby móc w przyszłości optymalnie wykorzystać swój potencjał.

Nawet jednak najdoskonalsza znajomość procedury karnej nie wystarczy do prawidłowego przeprowadzenia oględzin miejsca popełnienia przestępstwa, np. zabójstwa czy wypadku komunikacyjnego. Prokurator powinien dobrze znać mechanizmy poszukiwania, pozyskiwania i rozpoznawania dowodów na miejscu zdarzenia, tak aby później dokonać ich prawidłowej oceny czy zasięgnąć stosownej opinii specjalistycznej. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, chcąc nadążyć za szybko rozwijającą się i zmieniającą wiedzą z zakresu kryminalistyki i innych pomocniczych nauk sądowych, stworzyła podopiecznym możliwość doskonalenia umiejętności.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe