Tomasz Pietryga: O sędzi publicznie skazanej w sprawie aborcji

To smutne, że w debacie nad wyrokiem skazującym aktywistkę aborcyjną nie dyskutowano o tym, czy wymiar kary jest odpowiedni, a kontrowersje dotyczyły tego, że wyrok wydany w oparciu o obowiązujące prawo w ogóle zapadł.

Publikacja: 29.03.2023 11:42

Tomasz Pietryga: O sędzi publicznie skazanej w sprawie aborcji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Warszawski sąd uznał aktywistkę za winną przekazania środków poronnych kobiecie, która zamierzała dokonać aborcji, i skazał ją na osiem miesięcy ograniczenia wolności poprzez prace społeczne. Działaczka była oskarżona o pomocnictwo w aborcji farmakologicznej i o przechowywanie środków farmakologicznych z zamiarem wprowadzenia ich do obrotu bez zezwolenia.

Część opinii publicznej i ekspertów prawnych była zbulwersowana osądzeniem próby pomocy w aborcji chemicznej kobiecie w prawie 12-tygodniowej ciąży. Sędzi, która go wydała, zarzucano, że zrobiła to dla korzyści zawodowej, jakim miał być ekspresowy awans do sądu wyższego szczebla, który miał być nagrodą ministra za wyrok skazujący.

Czytaj więcej

Ekspresowy awans sędzi, która skazała kobietę za pomoc w aborcji

To bardzo poważny zarzut (choć w rzeczywistości wątpliwy). Był głośno formułowany pod adresem sędzi, która publicznie została za swój wyrok napiętnowana przez media. Można było odnieść wrażenie, że chodziło wyłącznie o jej osobistą korzyść, co miało ją zdyskredytować. Nieważne w tym przypadku było, czy wyrok mieścił się w granicach prawa, czy sędzia wykroczyła poza jego ramy, czy był zbyt surowy, a może zbyt łagodny.

Szkoda, że ideologiczne podejście do aborcji udziela się coraz większej grupie prawników, w tym sędziów, z których niektórzy uczestniczyli w krytyce swojej koleżanki.

Ci sami ludzie, którzy na co dzień występują w obronie praworządności, nagle jakby zapomnieli, że prawo obowiązuje również w tej kwestii, a sędzia zobowiązany jest je stosować. A wyszło na to, że to aktywistka aborcyjna jest ofiarą złej sędzi, która wydała wyrok na podstawie prawa, którego być nie powinno.

Zapraszam do najnowszego numeru dodatku „Sądy i prokuratura”.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach