Kolejka do sądu a równomierne jego obciążenie

W planie podziału czynności brakuje elastyczności

Publikacja: 01.03.2023 13:21

Kolejka do sądu a równomierne jego obciążenie

Foto: Adobe Stock

Jedną z podstawowych gwarancji rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ale też gwarancji odpowiedniej jakości orzecznictwa, jest zasada równomiernego obciążenia sądów. Dotyczy nie tylko pojedynczego sądu, ale tym bardziej wszystkich sądów w Polsce.

Od lat w Polsce istnieje nierozwiązany problem dysproporcji w obciążeniu sądów i sędziów. Doskonale jest on obecnie widoczny na przykładzie spraw masowych, takich jak sprawy dezubekizacyjne czy sprawy dotyczące roszczeń wynikających z kredytów frankowych, spraw o najem pojazdów zastępczych. Sprawy masowe generują zaległości w sądach na lata. Prowizoryczne rozwiązania i ratowanie sytuacji poprzez zwiększenie liczby stanowisk sędziowskich nie rozwiązuje tego problemu. Kolejki w rozpoznaniu tego typu sprawy sięgają już kilku lat, a przecież wszyscy obywatele mają takie same prawo do równego traktowania przez sąd i państwo.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów