Agata Łazarska: Wartość życia

Dziś w Europie nie ma potrzeby dyskutować o karze śmierci, a raczej o kryzysie energetycznym czy zmianach klimatycznych.

Publikacja: 01.02.2023 12:08

Agata Łazarska: Wartość życia

Foto: AdobeStock

Wojna za drzwiami i u naszych granic na Ukrainie przewartościowuje myślenie o dzisiejszym świecie i wspólnych wartościach. Po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej dla każdego człowieka wartością nadrzędną powinno być ludzkie życie, godność oraz idea humanitaryzmu. Szczególnie zaś wydaje się, że tak być powinno dla ludzi deklarujących, że są chrześcijanami. Nie zabijaj to przecież piąte przykazanie Boże.

Tym bardziej, myśląc dziś szczególnie o bliskiej nam Ukrainie, szokujące są ujawnione sekrety księcia Harry’ego o liczbie zabitych przez niego talibów. Zauważyć trzeba, że przyrównał on zabitych do figur z szachownicy. Takie stwierdzenia nigdy nie powinny paść w przestrzeni publicznej z ust ludzi, którzy mogą kształtować wzorce i standardy. Jeszcze bardziej dziwi wstrzemięźliwość, z jaką media i społeczeństwo przyjęły tego rodzaju słowa… obawiając się bardziej zemsty talibów aniżeli potępiając pejoratywny wydźwięk takich zwierzeń i przekroczenie pewnych granic poszanowania godności człowieka.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?