Henryk Walczewski: Ochrona kredytobiorców, podwójna kondykcja i sprawiedliwość

Konsument może w każdym czasie zaskarżyć niedozwolone postanowienia, zakończyć albo nadal wykonywać umowę – wedle swego uznania.

Publikacja: 18.01.2023 02:00

Henryk Walczewski: Ochrona kredytobiorców, podwójna kondykcja i sprawiedliwość

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z dyrektywą EWG 93/13 konsumenci mają być chronieni. Ochrona dotyczy nadużyć lub nieuczciwości, wynikającej z postanowień umów, jakie zawierają z przedsiębiorcami. Dyrektywa ma charakter harmonizacyjny, nie jest skierowana do powszechnego stosowania, tak jak stosuje się przepisy ustaw mające charakter abstrakcyjny. Dyrektywa jako akt prawa obowiązuje więc pośrednio, najpierw poprzez obowiązek nałożony na państwa członkowskie Unii, aby wyrażone w niej zasady zostały uwzględnione w przepisach prawa krajowego. Po implementacji dyrektywa obowiązuje pośrednio poprzez przepisy prawa krajowego, na które już bezpośrednio powoływać się mogą obywatele państw unijnych. Dyrektywy unijne nie są zatem zwykłym prawem, jakie obowiązuje dla obywateli Unii. Nie są podstawą prawną, ale służą wykładni i rozumieniu prawa.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów