Maciej Ferek: Dobrozmianowe gremium osiągnęło dno dna

Orzeczenie o przywróceniu mnie do orzekania nie jest potrzebne mnie, tylko prezesom SO i SA w Krakowie – mówi Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, dziś zawieszony.

Publikacja: 07.12.2022 13:34

Maciej Ferek

Maciej Ferek

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Panie Sędzio został Pan zawieszony za działalność na rzecz praworządności. Co Pan dziś robi żeby wrócić do orzekania i na sali rozpraw walczyć o praworządność? 

Jak wynika ze smutnych doświadczeń moich „zawieszonych” kolegów, prezesi ich sądów nie uznają orzeczeń sądów pracy nakazujących przywrócenie sędziów do orzekania. Moje wynagrodzenie obniżono o połowę. Pozywam zatem co miesiąc Sąd Okręgowy w Krakowie o zapłatę brakującej połowy, gdyż sąd pracy przyznając mi rację musi ustalić i napisać w uzasadnieniu, że nie jestem zawieszony. Jedno takie orzeczenie już mam, a sprawa jest u komornika. Wyegzekwowanie orzeczenia w sprawie o zapłatę jest znacznie szybsze i mnie skomplikowane, niż w sprawach o przywrócenie do pracy. Nie mam też zamiaru niczego ułatwiać prezesowi. Niech to on ma większy problem, że musi mi wypłacić wynagrodzenie w sytuacji, gdy wg. niego nie pracuję z powodu uchwały Izby Dyscyplinarnej. A jak wynagrodzenie wyegzekwuje komornik, do dla sądu wstyd tym większy. Równolegle w listopadzie br. ETPCz zakomunikował rządowi RP o mojej skardze na naruszenia praw człowieka wynikających z odsunięcia od orzekania.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
W sądzie i w urzędzie
Pierwsza skarga następcy Ziobry. Zarzuca sądowi "bezduszny formalizm"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości