Maciej Ferek: Dobrozmianowe gremium osiągnęło dno dna

Orzeczenie o przywróceniu mnie do orzekania nie jest potrzebne mnie, tylko prezesom SO i SA w Krakowie – mówi Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, dziś zawieszony.

Publikacja: 07.12.2022 13:34

Maciej Ferek

Maciej Ferek

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Panie Sędzio został Pan zawieszony za działalność na rzecz praworządności. Co Pan dziś robi żeby wrócić do orzekania i na sali rozpraw walczyć o praworządność? 

Jak wynika ze smutnych doświadczeń moich „zawieszonych” kolegów, prezesi ich sądów nie uznają orzeczeń sądów pracy nakazujących przywrócenie sędziów do orzekania. Moje wynagrodzenie obniżono o połowę. Pozywam zatem co miesiąc Sąd Okręgowy w Krakowie o zapłatę brakującej połowy, gdyż sąd pracy przyznając mi rację musi ustalić i napisać w uzasadnieniu, że nie jestem zawieszony. Jedno takie orzeczenie już mam, a sprawa jest u komornika. Wyegzekwowanie orzeczenia w sprawie o zapłatę jest znacznie szybsze i mnie skomplikowane, niż w sprawach o przywrócenie do pracy. Nie mam też zamiaru niczego ułatwiać prezesowi. Niech to on ma większy problem, że musi mi wypłacić wynagrodzenie w sytuacji, gdy wg. niego nie pracuję z powodu uchwały Izby Dyscyplinarnej. A jak wynagrodzenie wyegzekwuje komornik, do dla sądu wstyd tym większy. Równolegle w listopadzie br. ETPCz zakomunikował rządowi RP o mojej skardze na naruszenia praw człowieka wynikających z odsunięcia od orzekania.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?