Arkadiusz Turczyn: Prawo cytatu

Wykonywanie zawodu prawniczego ze swej istoty wymaga sięgania do różnorodnych źródeł, literatury czy orzecznictwa. W drugim przypadku jako bezprzedmiotowe może jawić się analizowanie tzw. prawa cytatu z uwagi na wyłączenie, o którym mowa w art. 4 pkt 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1062 z późn. zm., dalej jako u.p.a.p.p.; zob. wyrok SN z 26 września 2001 r., IV CKN 458/00, LEX nr 52711, wyrok SN z 27 lutego 2009 r., V CSK 337/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami), jednak praktyka pokazuje, że sam sposób przywołania, o którym mowa w art. 29 u.p.a.p.p. (przed nowelizacją art. 29 ust. 1 u.p.a.p.p.), może niekiedy budzić wątpliwości.

Publikacja: 26.10.2022 12:50

Arkadiusz Turczyn: Prawo cytatu

Foto: Adobe Stock

Co do zasady cudzysłów wyodrębnia z tekstu: (1) wypowiedzi i myśli innych osób, (2) cytaty, tytuły dzieł i ich części, (3) nazwy przedmiotów i wyrobów oraz (4) wyrazy i zwroty użyte w znaczeniu innym niż właściwe (zestawienie sporządzone przez Uniwersytet Łódzki, dostępne pod adresem: https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/warto-wiedziec/interpunkcja/). Cytatem są przy tym słowa przytoczone dosłownie z jakiegoś tekstu pisanego lub czyjejś wypowiedzi ustnej (Słownik Języka Polskiego PWN, pod adresem: https://sjp.pwn.pl/slowniki/cytat.html). Idąc dalej, skoro cytat stanowi przytoczenie dosłowne, więc (1) nieprzenośne, (2) przytoczone w sposób dokładny, (3) ściśle, w sposób niedopuszczający wyjątków (Słownik Języka Polskiego PWN, pod adresem: https://sjp.pwn.pl/szukaj/dos%C5%82ownie.html), to dopiero taką – co ważne – ścisłą formę przytoczenia opatruje się cudzysłowem.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego