Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 30.11.2023 02:51 Publikacja: 12.10.2022 13:23
Sędzia Beata Morawiec
Foto: Fotorzepa / Magda Starowieyska
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić specjalny dodatek stołeczny dla urzędników warszawskich sądów i prokuratur. Co pani, jako była prezes SO w Krakowie, na to?
Dodatek wielkomiejski, bo tak nazywano za czasów zaprzeszłych (by nie powiedzieć: komunistycznych) dodatek dla urzędników pracujących w dużych miastach, jest reliktem przeszłości, który nie tylko nie zdał egzaminu, ale doprowadził do nierównego traktowania pracowników wykonujących taką samą pracę w różnych miejscach kraju. Kadra urzędnicza sądów i prokuratur to wykwalifikowani pracownicy, posiadający nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną umiejętność pracy w tak wyjątkowych warunkach. Od wielu lat trwały prace nad takim wynagradzaniem pracowników sądów i prokuratur, by było godne i odpowiadające wysokiemu nakładowi czasu i pracy. Najlepszym dotąd rozwiązaniem, które niestety obowiązywało niedługo, było procentowe powiązanie wysokości wynagrodzenia urzędników z wynagrodzeniem sędziów i prokuratorów. Dzisiaj kadra urzędnicza, borykająca się w całym kraju z realnym spadkiem wartości pieniądza, pomimo głośnych, długotrwałych protestów i rozmów z resortem sprawiedliwości wynagradzana jest skandalicznie nisko. Potrzebne są zatem rozwiązania systemowe dla całej tej grupy, oczywiście zmierzające do znacznego podniesienia osiąganych przez nią zarobków, a nie działania interwencje, incydentalne, które doprowadzą jedynie do podziałów w środowisku urzędniczym.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej KRS Maciej Nawacki ma 3 dni na dopuszczenie sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy w macierzystym wydziale cywilnym. Nakazał mu to sąd w Bydgoszczy pod rygorem grzywny, z dalszą zamianą na areszt - donosi portal oko.press.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać z ZUS świadczenie wspierające. Nie wystarczy jednak mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Komisją lekarska wyda osobną decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Wysokość świadczenia zależeć będzie od liczby punktów.
Ustępujący ze stanowiska Prokuratora Generalnego Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne dotyczące umów kredytowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Organ może obniżać przedsiębiorcom podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
W związku z delegowaniem mnie przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia zaszczytnej funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) pojawiły się głosy, iż sędzia Sądu Najwyższego funkcji takiej pełnić nie może, a zatem kolejny Minister musi mnie odwołać.
Samodzielne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez spółkę nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z preferencyjnej stawki IP Box.
Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelację ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania z NNW dla wdowy po mężczyźnie, który zmarł na skutek wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu szerszenia pomimo podania adrenaliny. Zdaniem ubezpieczyciela przyczyna śmierci była inna.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących obowiązku przynależności lekarza do izby oraz odpowiedzialności zawodowej.
Strażnicy graniczni za służbę w godzinach nadliczbowych powinni dostać wolne w większym wymiarze – uznał Trybunał Konstytucyjny.
Gdy zostałem wybrany na sędziego Trybunału Stanu wiele osób życzyło mi dużo pracy, choć to raczej martwy organ – mówi w magazynie „Rzecz o Prawie” adwokat Jacek Dubois, sędzia TS nowej kadencji.
Noszenie symboli religijnych w miejscu pracy: administracja publiczna może podjąć decyzję o zakazie noszenia takich symboli przez wszystkich jej pracowników - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Organ może obniżać przedsiębiorcom podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sześć państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne wyśle okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.
Poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł w listopadzie o 6,6 proc. rok do roku, tak samo jak w październiku – szacują przeciętnie ekonomiści. Część sądzi jednak, że inflacja mogła nieznacznie przyspieszyć.
Posłowie Sejmu X kadencji zdecydowali większością głosów, że procedura zapłodnienia metodą in vitro będzie finansowana z budżetu państwa. Był to pierwszy obywatelski projekt ustawy uchwalony przez ten Sejm.
Mecz Real Madryt - SSC Napoli (4:2) pokazał, że futbol to rozrywka zaprojektowana po to, aby cieszyć kibiców. Piłkarze zapewnili im fajerwerki. Jedynie Piotr Zieliński częściej cierpiał niż błyszczał i opuścił boisko z urazem.
Minister Piotr Gliński 24 listopada wydał zarządzenie powołujące szóstego wicedyrektora w Filmotece Narodowej. Te stanowisko ma objąć dotychczasowy dyrektor generalny resortu kultury Jarosław Czuba. Padł rekord liczby wicedyrektorów.
Obiekt przeznaczony do przeładunków kontenerowych o powierzchni ponad 4 ha ma zdolność przeładunku 200 tys. ton rocznie.
Odszedł uznany w branży logistycznej i transportowej doradca i komentator.
Hamas twierdzi, że 10-miesięczne dziecko, najmłodszy zakładnik porwany z Izraela do Gazy, zginęło w izraelskim ostrzale wraz ze swoją matką i starszym bratem.
Rządy PiS zrujnowały nasz kraj moralnie. Kaczyński powinien zostać osądzony – uważa Lech Wałęsa, były prezydent RP.
Jeśli dziś mocno postawimy na rozwój energetyki jądrowej, to na dekady nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo energetyczne, ale też stworzymy prężną gałąź gospodarki – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu – przekonuje Scott Russell, członek zarządu SAP SE, odpowiedzialny za sprzedaż, usługi, współpracę z partnerami oraz zaangażowanie klientów firmy.
Dzisiejsze firmy zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywają w społeczeństwie, dlatego coraz więcej z nich angażuje się w działania na rzecz generowania zmiany społecznej. Innowacyjnym podejściem do społecznej odpowiedzialności biznesu wyróżnia się Bank BNP Paribas.
Staramy się sprostać potrzebom przewoźników i kierowców – przekonuje dyrektor Rynku Transportu Ciężkiego w PKO Leasing Piotr Gąska.
Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, w swojej książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” (szczerze polecam każdemu do przeczytania co najmniej kilka razy) opisał w bardzo przystępny i ciekawy sposób podstawowe mechanizmy ludzkiego rozumowania, które jak ulał pasują do wczorajszych, dzisiejszych czy przyszłych decyzji i działań przeciętnego inwestora.
Naszej przyrody bronią m.in. ekolodzy, firmy, samorządy. Wręczyliśmy czwarty raz Zielone Orły za ochronę środowiska i proekologiczny biznes.
Spółka CPK zaprezentowała Białą Księgę Rozwoju Kolei
Ostatni rok przyniósł prawdziwy przełom w projekcie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Spółka odpowiedzialna za realizację inwestycji – Polskie Elektrownie Jądrowe – posiada komplet pozwoleń administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac terenowych w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.
Premier Morawiecki i urzędnicy nie złamali prawa. Za ewentualne uchybienia dotyczące wyborów kopertowych winni ponosić odpowiedzialność polityczną, nie karną – ocenił sąd.
Choć ochrona środowiska naturalnego była jedynie drugorzędnym wątkiem kampanii wyborczej, to dla coraz większej grupy Polaków staje się priorytetem.
Na polskich miastach mści się panująca w nich do niedawna moda na betonowanie rynków, ulic, terenów zielonych i rekreacyjnych – przekonują urbaniści i architekci. Rząd, władze lokalne i mieszkańcy rozumieją to coraz lepiej.
Noc z 29 na 30 listopada już wieki temu była uznawana za ostatnią okazję do zabawy przed rozpoczęciem adwentu. Początki i źródła tego zwyczaju kryją się w mroku dziejów, ale zabawa andrzejkowa, choć w radykalnie zmienionej już formie, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.
Po burzliwej dyskusji posłowie odwołali dotychczasowy skład państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas