Beata Morawiec: Na przeprosiny ministra czekam już dwa lata

Historia mojej walki o dobre imię z aparatem państwa jest już znana – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes SS Themis.

Publikacja: 12.10.2022 13:23

Sędzia Beata Morawiec

Sędzia Beata Morawiec

Foto: Fotorzepa / Magda Starowieyska

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić specjalny dodatek stołeczny dla urzędników warszawskich sądów i prokuratur. Co pani, jako była prezes SO w Krakowie, na to?

Dodatek wielkomiejski, bo tak nazywano za czasów zaprzeszłych (by nie powiedzieć: komunistycznych) dodatek dla urzędników pracujących w dużych miastach, jest reliktem przeszłości, który nie tylko nie zdał egzaminu, ale doprowadził do nierównego traktowania pracowników wykonujących taką samą pracę w różnych miejscach kraju. Kadra urzędnicza sądów i prokuratur to wykwalifikowani pracownicy, posiadający nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną umiejętność pracy w tak wyjątkowych warunkach. Od wielu lat trwały prace nad takim wynagradzaniem pracowników sądów i prokuratur, by było godne i odpowiadające wysokiemu nakładowi czasu i pracy. Najlepszym dotąd rozwiązaniem, które niestety obowiązywało niedługo, było procentowe powiązanie wysokości wynagrodzenia urzędników z wynagrodzeniem sędziów i prokuratorów. Dzisiaj kadra urzędnicza, borykająca się w całym kraju z realnym spadkiem wartości pieniądza, pomimo głośnych, długotrwałych protestów i rozmów z resortem sprawiedliwości wynagradzana jest skandalicznie nisko. Potrzebne są zatem rozwiązania systemowe dla całej tej grupy, oczywiście zmierzające do znacznego podniesienia osiąganych przez nią zarobków, a nie działania interwencje, incydentalne, które doprowadzą jedynie do podziałów w środowisku urzędniczym.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Sądy i trybunały
Sąd: Nawacki ma 3 dni. Inaczej grozi mu grzywna i areszt
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Niepełnosprawni
Nawet 3495 zł z ZUS dla dorosłych niepełnosprawnych już od Nowego Roku
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości