Sędziowie zgodnie informują, że nie wyrażają zgody na łamanie przepisów konstytucji o zapewnieniu sędziom wynagrodzenia w wysokości odpowiedniej do rangi pełnionego urzędu.
– Obecne przepisy prawa o ustroju sądów, które wiążą wysokość wynagrodzenia z przeciętnym wynagrodzeniem, gwarantują, że sędziowie, asesorzy, prokuratorzy i referendarze sądowi nie stają się „zakładnikami” woli politycznej. Wysokość wynagrodzeń sędziów, asesorów, prokuratorów i referendarzy sądowych rośnie tylko wtedy, gdy wzrasta wynagrodzenie w gospodarce. Jest to sprawiedliwy, przejrzysty i wolny od manipulacji mechanizm. Dlatego zapowiedziana przez rząd próba wyłączenia tej reguły po raz trzeci z rzędu nie może mieć miejsca.
Czytaj więcej
SSP Iustitia reaguje w sprawie obniżenia wynagrodzeń sędziowskich.
Premier zapewnia, że sytuacja budżetu państwa nigdy nie była tak dobra, w ostatnich latach znacząco podwyższono zarobki polityków, nie ma żadnych podstaw do odstąpienia od przyjętego mechanizmu waloryzacji wynagrodzeń – piszą zainteresowani. Zapowiadają, że zamierzają podjąć wspólne i skoordynowane działania, których celem ma być przestrzeganie przez rząd przepisów konstytucji oraz traktatów Unii Europejskiej. – Działania nasze będą obejmować środki prawne oraz dopuszczalne formy protestu – informują.
Wzywają sędziów i asesorów sądowych wszystkich sądów do zwoływania na 5 października 2022 r. zgromadzeń ogólnych sądów lub w razie odmowy prezesów – nieformalnych zebrań, podczas których omówione zostaną sposoby prowadzenia protestów w razie niewycofania się przez rząd z tych rozwiązań.