SN o blokadzie pieniędzy na rachunkach bankowych

Sąd Najwyższy w uchwale z 13 października 2021 r. ocenił praktykę organów ścigania polegającą na przedłużaniu ponad ustawowy termin blokad środków na rachunkach bankowych bez jednoczesnego stawiania komukolwiek zarzutów karnych.

Publikacja: 27.10.2021 12:20

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Przepisy pozwalają prokuratorom zablokować środki na rachunkach bankowych na maksymalnie sześć miesięcy w razie podejrzenia, że mają one związek z popełnieniem przestępstwa (np. praniem pieniędzy). Ten czas powinien wystarczyć do wyjaśnienia sprawy i zdecydowania, czy istnieją podstawy do przedstawienia zarzutów karnych, a także do zabezpieczenia mienia pochodzącego z przestępstwa.

W praktyce śledztwa prowadzone są opieszale, a prokuratorzy zaczęli na masową skalę wydłużać blokady poprzez zajmowanie środków na rachunkach jako dowodów rzeczowych. W efekcie zaczęli zajmować środki pieniężne na czas nieoznaczony, a uprawnieni zostali pozbawieni efektywnej ochrony prawnej i możliwości odzyskania zajętych środków.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów