Jak się przygotować przed podjęciem pracy w Niemczech?

Przygotowania do wyjazdu za granicę obejmują nie tylko naukę języka. Powinieneś zapoznać się z regulacjami prawnymi, które obowiązują w danym kraju. Przed wyjazdem do Niemiec przygotuj ważny dowód osobisty oraz kartę EKUZ. Oprócz tego zabierz ze sobą prawo jazdy oraz dokumenty potwierdzające Twoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Upewnij się, że CV, referencje oraz dyplom uczelni są przetłumaczone na język niemiecki. Pracodawcy często sprawdzają, czy dokumenty posiadają poświadczenie ze strony urzędów państwowych. Dlatego warto postarać się o klauzulę apostille.

Po przyjeździe do Niemiec masz 3 miesiące na zorganizowanie meldunku. W tym celu powinieneś zgłosić się do właściwego urzędu miasta. Dzięki temu możesz liczyć m.in. na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli w przeciągu 3 miesięcy nie udało Ci się znaleźć zatrudnienia lub założyć działalności gospodarczej, postaraj się o status osoby poszukującej pracy. 

Czym kierować się podczas wyboru agencji pracy?

Zanim podpiszesz umowę o pracę, upewnij się, że masz do czynienia z legalnym podmiotem. Dzięki temu nie spotka Cię niemiłe zaskoczenie w postaci innych warunków niż w ofercie pracy.

Niestety część agencji pracy działa w nieuczciwy sposób. Dotyczy to zarówno niemieckich, jak i polskich firm. Polecamy wyszukanie opinii o pośrednikach w internecie. Szybko dowiesz się, które agencje nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Uważaj na firmy, które działają na rynku od niedawna i pobierają opłaty z góry. 

Kiedy otrzymasz ofertę, dokładnie ustal zakres obowiązków, wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia. Sprawdź kto powinien pokryć koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia. Coraz więcej agencji proponuje stanowiska blisko polskiej granicy, co dodatkowo pomaga w utrzymaniu bliskich relacji z rodziną w kraju. 

Agencja pracy niemcy powinna zapewnić profesjonalne doradztwo personalne i wyszukać ofertę, która zapewni najlepsze warunki i możliwość rozwoju zawodowego. Certyfikowana, doświadczona firma nie powinna pobierać dodatkowych opłat za rekrutację. Profesjonalne agencje pracy pomagają klientom na wielu polach. Dzięki temu nie musisz martwić się m.in. o kwestie prawne, podatkowe, zakwaterowanie. 

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy? 

Agencja powinna dostarczyć umowę w formie pisemnej. Poproś o wersję w języku polskim oraz o pomoc w zrozumieniu zawiłych przepisów. Sprawdź od kiedy umowa obowiązuje oraz na jaki okres jest zawierana. W większości przypadków pracodawcy tworzą umowę na okres próbny, a potem na czas określony. Jeśli współpraca dobrze się układa, możesz liczyć na umowę na czas nieokreślony.

Informacja o wynagrodzeniu w umowie powinna zawierać stawkę godzinową oraz kwotę miesięcznej wypłaty brutto. Dzięki temu wiesz dokładnie ile pieniędzy dostaniesz, a ile wynoszą odprowadzane składki. W umowie powinna znaleźć się informacja o Twoim stanowisku oraz zakresie obowiązków. 

Jak uniknąć stresu w trakcie poszukiwań pracy?

Nie rezygnuj ze szlifowania języka niemieckiego. Polecamy szybkie kursy, które pomogą Ci swobodnie porozumiewać się na terenie Niemiec. Skorzystaj z licznych serwisów internetowych, aby lepiej poznać realia rynku pracy. Zawsze sprawdzaj opinie o agencji pracy oraz pracodawcach, zanim zdecydujesz się na współpracę. 

Przed podpisaniem umowy, przygotuj wstępne podliczenie wszystkich kosztów związanych z życiem na terenie Niemiec. Musisz przygotować się na wyższe opłaty, ceny żywności, odzieży, transportu itd. 

Praca na terenie Niemiec - co warto wiedzieć?

Zatrudnione osoby mają prawo do ubiegania się o dodatki socjalne. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać wszystkie składki (pamiętaj, że można płacić składki tylko w jednym państwie członkowskim UE). Maksymalny wymiar czasu pracy to 48 godzin tygodniowo. Standardowo pełen etat wynosi 40 godzin na tydzień. Czas pracy w ciągu dnia nie powinien przekroczyć 10 godzin. Pracownicy zazwyczaj mają 24 dni urlopu w trakcie w roku. W niektórych przypadkach ilość dni wolnych może nieznacznie się różnić. 

Materiał Promocyjny