fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

regiony.rp.pl

Dolny Śląsk uruchamia turystyczny szlak tropem lokalnej techniki

Fot. Pixabay
Dolny Śląsk idzie śladem Górnego – i wytycza wojewódzki Szlak Zabytków Techniki.

Umowę w sprawie utworzenia industrialnej trasy turystycznej podpisali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Ta ostatnia będzie koordynować współpracę obiektów zrzeszonych na szlaku.

Autentyzm i dostępność

– Ideą jest promocja wiedzy o dziedzictwie przemysłowym regionu i wspieranie działań zmierzających do zachowania zabytków techniki na Dolnym Śląsku – mówi Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, wyliczając przy tym kryteria pozwalające na włączenie do szlaku.

Wartość zabytkowa obiektu, jego autentyzm, stan zachowania, znaczenie w rozwoju techniki, wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Oczywiście ważnym kryterium jest dostępność dla potencjalnych zwiedzających – dodaje.

Wśród 20 obiektów, od których zaczyna się organizacja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki, znalazły się m.in. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, domy tkaczy w Chełmsku Śląskim, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Huta Szkła Julia w Piechowicach i Stara Kopalnia Uranu w Kletnie.

Szlak ma także znaczenie praktyczne – pozwoli na stworzenie wspólnej oferty promocyjnej, dzięki czemu koszty jej przygotowania rozłożą się na wiele podmiotów. Umożliwi też wspólne aplikowanie o fundusze unijne.

Rajd zabytkowych pojazdów

– Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Zgodnie z zapowiedziami Piotra Gerbera, pierwszym dużym wydarzeniem na dolnośląskim szlaku będzie wrześniowy rajd zabytkowych pojazdów na trasie pomiędzy zrzeszonymi obiektami. Dla załóg, które odwiedzą najwięcej z nich, przewidziano nagrody.

Dolny Śląsk nie jest pierwszy – podobne trasy turystyczne działają już na Górnym Śląsku (Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego) i w Bydgoszczy (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła). Kilkanaście obiektów oznaczono także w ramach Krakowskiego Szlaku Techniki.

Źródło: regiony.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA