fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

regiony.rp.pl

Podróżowanie po Pomorzu ma być łatwiejsze. Pomoże Fala

fot. adobestock / Tomasz Warszewski
Zintegrowany system poboru opłat dla Pomorza ruszy w połowie przyszłego roku. Spółka InnoBaltica podpisała umowę z wykonawcą Fali na realizację informatycznego systemu biletowego.

– System Fala to przedsięwzięcie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Jedna platforma elektroniczna połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym województwie pomorskim. Płacenie za przejazdy zostanie oparte na aplikacji i specjalnej karcie transportowej – mówi Marcin Stefański, prezes InnoBaltica.

InnoBaltica to spółka samorządowo-uczelniana. Udziałowcami są m.in. województwo pomorskie, gmina miasta Gdańska, gmina miasta Gdyni, miasto Słupsk, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, gmina miasta Lębork, Puck czy Tczew.

Integracja całego regionu

Fala to zintegrowany systemem poboru opłat za przewozy transportem zbiorowym wraz z jednolitą informacją pasażerską na obszarze całego województwa pomorskiego.

Głównym wykonawcą tego narzędzia technologicznego będzie konsorcjum firm: Asseco Data Systems  oraz AEP Ticketing Solutions z Włoch, które zostało wyłonione w drodze przetargu.

Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu podkreśla, że Fala będzie służyć dalszej integracji komunikacyjnej całego obszaru województwa pomorskiego. Ma to zwiększać liczbę mieszkańców wybierający transport publiczny.

Prezydent Borawski dodał, że cyfryzacja procesu związanego z biletami, przysłuży się też dobrej organizacji przewoźników. Będą oni mieli wiedzę, na jakich trasach podróżuje najwięcej pasażerów i układać lepszą ofertę.

Wszystko w jednym miejscu

Aplikacja ma pozwolić automatycznie rozliczyć przejazdy pasażera dzięki sieci czytników, które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych.

Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do „meldowania się” w nim poprzez zbliżenie identyfikatora, np. swojej karty lub smartfonu do kasownika albo skorzystanie z aplikacji.

Ideą, która przyświecała projektantom FALI było hasło „wsiadam i jadę”. Pasażer nie będzie musiał znać cen biletów. Ma za to ponieść najniższe z możliwych kosztów (system uwzględnia ulgi, dobiera najlepszą taryfę i jeśli jest taka możliwość, łączy bilety, aby dać jak najniższą sumę).

– Dziś, niestety mamy niedobrą sytuację z punktu widzenia pasażera. Pasażer trafiając z punktu a do punktu b w innej części województwa, a zwłaszcza na jego drugim końcu, musi kupować dwa, a czasami nawet trzy bilety. My tego nie chcemy – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Miliony pasażerów

W ramach systemu Fala przygotowana zostanie platforma, w której tworzone będą konta pasażerów. Zakłada się, że docelowo będzie ich ok. 2,5 mln.

Nowy system będzie działał na terenie całego regionu. Pierwszy etap systemu, czyli uruchomienie bazy centralnej, nastąpi w pierwszym kwartale 2022 roku. A  aplikacja pod nazwą „Podróż mobilna”, ma być uruchomiona w drugim kwartale 2022 roku.

Wówczas rozpocznie się montaż czytników (będzie ich ponad 5,3 tys.) w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach kolejowych.

Na terenie województwa pomorskiego znajduje się ok. 10 tys. przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, ponad 200 stacji i przystanków kolejowych, a przedsiębiorstwa i zakłady komunikacji miejskiej przewożą każdego roku ponad 300 mln pasażerów.

Źródło: regiony.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA