fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

regiony.rp.pl

Dajemy radę. Mimo kwarantanny urzędy i firmy działają

Fotolia
Zdalne sesje rad gmin, lekcje na odległość, premiery teatralne online, home office dla pracowników… Kwarantanna nie oznacza zamrożenia gospodarki. Dokumenty biznesowe wymieniane są elektronicznie, a umowy podpisywane korespondencyjnie.

W taki właśnie sposób samorządowcy z Polkowic (woj. dolnośląskie) i przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe podpisali list intencyjny w sprawie dokumentacji związanej z budową linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów wraz z rozbudową odcinka Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów.

Podpisanie dokumentów zaplanowano wstępnie na 13 marca, jednak – w wyniku niepokojących informacji epidemiologicznych – spotkanie odwołano. Aby jednak nie opóźniać prac nad projektem rozbudowy Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego (KAZM), postanowiono, że wszelkie formalności będą załatwiane korespondencyjnie.

– Podpisanie listu intencyjnego to dla Polkowic i polkowiczan ważny krok do tego, by w ciągu kilku najbliższych lat pociągi znów zaczęły dojeżdżać do serca Zagłębia Miedziowego. Mam nadzieję, że mimo korespondencyjnego trybu pracy, uda się wszystkie formalności bez problemu doprowadzić do końca – liczy Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Teraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego czeka na listy intencyjne podpisane przez wszystkich zainteresowanych. W przedsięwzięcie ma się bowiem zaangażować osiem samorządów.

Łódzki stadion na czas

Mimo wyjątkowych okoliczności prace na budowie stadionu ŁKS idą zgodnie z planem – informuje z kolei łódzki magistrat. Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec i – jak mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich – z postępu prac widać, że termin nie jest zagrożony.

– Nie przewidujemy utrudnień. Na początek kwietnia zaplanowane są prace związane z montażem prefabrykatów oraz roboty na trybunie wschodniej. W maju bądź czerwcu rozpoczną się prace murowe. Na lipiec planowany jest montaż konstrukcji stalowej – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Dworzec w robocie

Kilka dni temu obsługa podróżnych w Gdańsku została przeniesiona z modernizowanego budynku dworca kolejowego Gdańsk Główny na dworzec tymczasowy. Tutaj prace także idą zgodnie z planem – front robót objął już cały budynek główny. Prowadzone są prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz oraz zewnętrzne roboty sieciowe, sanitarne i elektryczne.

Rewitalizacja dworca z 1900 r. to największa przebudowa w ramach Programu inwestycji dworcowych realizowanego przez PKP. Plan zakłada przebudowę 188 dworców kolejowych do 2023 roku.

Renowacja gdańskiego zabytku pochłonie 100 mln zł – obok działań mających na celu usprawnienie ruchu i poprawę komfortu pasażerów zaplanowano tu liczne prace konserwatorskie. Renowację przejdzie elewacja, przewidziana jest też wymiana pokrycia dachowego z odtworzeniem geometrycznych wzorów z kolorowych dachówek. Nowa stolarka okienna również będzie wzorowana na historycznej. Wewnątrz o przeszłości przypomną m.in. dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zakończenie przebudowy zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Baseny będą gotowe

W czasie pandemii nieczynne są m.in. miejskie pływalnie. Nie oznacza to jednak, że w budynkach basenów nic się nie dzieje – we wrocławskiej pływalni Orbita trwają prace konserwacyjno-porządkowe, które były zaplanowane na sierpień.

– Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie prac konserwacyjnych teraz, aby przygotować się na czas, kiedy wszystko wróci do normy – mówi Maciej Moczko z Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan, miejskiej spółki zawiadującej infrastrukturą sportową.

Roboty trwają też na dwóch wrocławskich lodowiskach, gdzie – ze względu na epidemię – przedwcześnie zakończono sezon łyżwiarski. Tafle zostały już rozmrożone, a obiekty są przystosowywane do sezonu rolkarskiego. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, będą gotowe na przyjęcie na gości.

Źródło: regiony.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA