Dyrektor Bratches wydał w środę w tej kwestii oficjalne oświadczenie. Stoi w nim: „Formuła 1 kończy długoletni zwyczaj korzystania z tzw. grid girls, ponieważ praktyka wykorzystywania skąpo ubranych młodych kobiet do stania przed samochodami cyklu Grand Prix F1 nie odpowiada wartościom naszej marki i wyraźnie kłóci się z nowoczesnymi normami społecznymi".

Decyzja odowiązuje od tegorocznego sezonu mistrzostw świata FIA Formuły 1. Zmiany dotyczą również innych wyścigów motorowych rozgrywaną pod egidą F1 w wekeendy Grand Prix.

– F1 uważa obecnie czas spędzany przez teamy i kierowców przed wyścigiem na miejscach startowych jako rodzaj uroczystości, podczas której goście specjalni mogą dodawać wyścigom splendoru, wzbogacać cały spektakl, umożliwiając także promotorom i partnerom Grand Prix prezentację krajów, usług lub produktów – dodał dyrektor.

Decyzja władz F1 zapadła kilka dni po tym, jak Professional Darts Corporation ogłosiła, że ??w zawodowych turniejach rzutków do tarczy rozgrywanych pod egidą PDC gracze nie będą wchodzić na scenę w towarzystwie mocno rozebranych dziewczyn, chociaż w tym przypadku wymaganie zgłosili nadawcy telewizyjni.

W sprawie zabrał też głos znany promotor bokserski Eddie Hearn (m. in. stojący za sukcesami mistrza wagi ciężkienj Anthony'ego Joshuy) i skrytykował decyzję PDC (której przewodniczy jego ojciec Barry Hearn) zapewniając, że w jego imprezach bokserskich dziewczyny pokazujące numery rund pozostaną jeszcze wiele lat, bo „w uroczy sposób pełnią pożyteczną rolę".