Ciekawa faza zasadnicza czy emocjonująca pogoń Zmarzlika za Artiomem Łagutą w półfinale bledną przy tych emocjach, jakich dwukrotny mistrz świata dostarczył w finale. Najlepiej spod taśmy wyszedł Rosjanin Artiom Łaguta, a Polak musiał najpierw poradzić sobie po szerokiej z powracającym do wysokiej formy Taiem Woffindenem oraz z Duńczykiem Leonem Madsenem, który w tym sezonie do decydującego biegu wjechał dopiero po raz pierwszy. Łaguta jednak wydawał się nie do dogonienia, zwłaszcza po tym, jak na jednym z łuków mocno oszprycował Zmarzlika. Zapuszczający się co okrążenie coraz dalej pod bandę gorzowianin dopiero na ostatnim łuku całkowicie zaskoczył rywala; przyciął do krawężnika i na mecie wyprzedził Łagutę o błysk szprychy. A wśród kibiców wywołał wspomnienia podobnej akcji Tomasza Golloba na Szwedzie Jimmym Nilsenie w 1999 roku na tym samym stadionie.

Tym razem na półfinale udział w turnieju zakończył lider klasyfikacji generalnej Maciej Janowski. Faworyt miejscowych kibiców dobrze zaczął zawody i w pierwszych czterech biegach zebrał 9 punktów. Polak bardzo słabo wychodził w sobotę spod taśmy, ale - przynajmniej w początkowej fazie zawodów - rewelacyjnie spisywał się na trasie, odbijając kolejne pozycje. Na piąty wyścig zmienił motocykl na rezerwowy i z trudem przywiózł do mety punkt, po tym gdy wymęczył na dystansie rezerwowego juniora Bartłomieja Kowalskiego. W półfinale wrócił do pierwotnej maszyny, ale znów słabo wystartował i tym razem nie zdołał już nikogo dogonić. Siódme miejsce oznacza, że pozostaje liderem cyklu, ale już nie samotnym - tyle samo punktów ma Łaguta. Zmarzlik jest tuż za nimi.

Startujący z „dziką kartą” Gleb Chugunov, Rosjanin z polskim paszportem, był tym razem dwunasty, a po raz kolejny stawkę zamknął Krzysztof Kasprzak. Zawodnik GKM-u Grudziądz w dwa dni we Wrocławiu zdobył łącznie tylko jeden punkt.

Kolejna runda Grand Prix - ponownie podwójna - już w pierwszy weekend sierpnia w Lublinie.

IMŚ na żużlu 2021 - Grand Prix Polski (II)

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 15 pkt. + 1. miejsce w finale
2. Artiom Łaguta (Rosja) - 15 + 2. miejsce w finale
3. Leon Madsen (Dania) - 14 + 3. miejsce w finale
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 16 + 4. miejsce w finale
5. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 7 + 3. miejsce w półfinale
6. Max Fricke (Australia) - 7 + 3. miejsce w półfinale
7. Maciej Janowski (Polska) - 10 + 4. miejsce w półfinale
8. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 9 + 4. miejsce w półfinale
9. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 7
10. Jason Doyle (Australia) - 7
11. Martin Vaculik (Słowacja) - 5
12. Gleb Chugunov (Polska) - 5
13. Anders Thomsen (Dania) - 4
14. Oliver Berntzon (Szwecja) - 4
15. Matej Zagar (Słowenia) - 4
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) - 1
17. Bartłomiej Kowalski (Polska) - 0
18. Tobiasz Musielak (Polska) - 0

Klasyfikacja GP po 4 z 11 rund:
1. Janowski - 66 pkt.
2. Łaguta - 66
3. Zmarzlik - 63
4. Sajfutdinow - 58
5. Lindgren - 50
6. Woffinden - 44
7. Madsen - 44
...
16. Kasprzak - 7