Jak rozliczać aktywa w produkcji rolnej

Ujęcie aktywów w produkcji roślinnej i zwierzęcej jest nieco odmiennie regulowane w standardach krajowych i międzynarodowych. Podstawową różnicą jest wycena aktywów obrotowych oraz ich klasyfikacja.

Publikacja: 16.03.2021 17:00

Jak rozliczać aktywa w produkcji rolnej

Foto: Adobe Stock

Ustawa o rachunkowości nie reguluje odrębnie kwestii ujmowania aktywów w produkcji rolnej. Standardy międzynarodowe regulują te kwestie od 2001 r. – MSR nr 41 Rolnictwo. Z kolei standard krajowy został przyjęty 27 marca 2018 roku i jest nim KSR nr 12 Dzia

Rolnictwo to jeden z działów gospodarki w Polsce, który obecnie tworzy około 3 proc. Produktu Krajowego Brutto. Choć udział te nie wydaje się wielki jesteśmy jednym z największych eksporterów produktów spożywczych w Europie i wiodącym producentem takich produktów jak drób, jajka kurze, jabłka czy pieczarki. Mimo tego jeszcze do niedawna nie istniały szczegółowe krajowe standardy rachunkowości regulujące działalność rolniczą. Standard taki istnieje od 2001 roku w międzynarodowych regulacjach (Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 41 Rolnictwo; dalej: MSR 41).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara