Bieżący monitoring jako alternatywa dla klasycznej kontroli

Niespodziewana kontrola może istotnie zdezorganizować funkcjonowanie kontrolowanego podmiotu. Program Współdziałania – nowa forma współpracy z administracją skarbową – ogranicza możliwość kontrolowania podatnika i przewiduje wyłączną kompetencję Szefa KAS w tym zakresie. Jednocześnie, pozytywne przejście audytu wstępnego oraz podpisanie umowy o współdziałanie otwierają nowe możliwości interakcji z administracją.

Publikacja: 17.05.2023 02:00

Bieżący monitoring jako alternatywa dla klasycznej kontroli

Foto: Adobe Stock

Świat podatków zmierza do przejrzystości, transparentności i uporządkowania – tak naprawdę zmierza do zminimalizowania ryzyka podatkowego. Jesteśmy świadkami rosnącej transparentności w zakresie podatków. Pamiętamy w ostatnich latach wyzwania związane z JPK, potem z MDR, a teraz na horyzoncie widzimy KSEF. Są to narzędzia, które administracja podatkowa wprowadza po to, aby zwiększyć możliwość kontrolowania prawidłowości rozliczeń podatkowych. Ale również firmy same są zainteresowane tym, żeby funkcję podatkową uporządkować, żeby procesy podatkowe były odpowiednio ustawione i żeby zminimalizować ryzyko podatkowe. Wprowadzane są kolejne poziomy działań chroniących przed nieprawidłowościami w obliczeniu podatkowym. I można na to popatrzeć tak, że zaczynamy od wewnętrznych procedur, procesów, które mają nam zapewnić właściwe rozliczenia podatkowe, poprzez budowanie wewnętrznej funkcji podatkowej obejmującej korzystanie z zewnętrznych doradców, przeglądy podatkowe, „outsourcowanie” funkcji podatkowej czy dzisiaj „co-sourcing” funkcji podatkowej aż do pełnej transparentności i pełnej współpracy z administracją skarbową w postaci wejścia do Programu Współdziałania, określanego mianem monitoringu horyzontalnego.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy