Jak zaksięgować ekwiwalent za urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest uprawnieniem pracownika, który w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jego wypłatę trzeba odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.

Publikacja: 23.11.2022 00:51

Jak zaksięgować ekwiwalent za urlop

Foto: Adobe Stock

Każdy pracownik świadczący prace na podstawie umowy o pracę ma prawo do skorzystania w ciągu roku z nieprzerwanego i odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy (na podstawie umowy o pracę) oraz poziomu ukończonej szkoły pracownika i reguły wynosi 20 lub 26 dni. Występują jednak sytuacje w których z różnych powodów pracownik nie wykorzystał całego przysługującemu urlopu w trakcie zatrudnienia. Art. 171 Kodeksu pracy wskazuje, że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W sytuacji, w której po ustaniu umowy np. na czas określony strony stosunku pracy podejmą decyzję o kontynuowaniu współpracy zawierając kolejna umowę wypłata ekwiwalentu nie stanowi obowiązku pracodawcy. Ważne, że aby taki stan rzeczy mógł zaistnieć to obie strony muszą podjąć decyzję o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego