Uproszczenia w ewidencji bilansowej (1)

Przedsiębiorca może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.

Publikacja: 20.09.2022 22:27

Uproszczenia w ewidencji bilansowej (1)

Foto: Adobe Stock

W myśl krajowego standardu rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”, przy dokonywaniu wyborów w zakresie stosowania uproszczeń należy kierować się zasadą wyważenia kosztów i korzyści z uwzględnieniem takich czynników jak m.in.: długość cyklu produkcyjnego, szacowana wartości zapasu produktów, czy zmienność stanu produktów w toku. W szczególności zalecane jest przeprowadzenie przez przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji o stosowaniu uproszczeń analizy wpływu braku informacji o kosztach niewykorzystanych zdolności produkcyjnych na jasne i rzetelne przedstawienie jej sytuacji finansowej.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów