Zdarzenia po dniu bilansowym

W jakich sytuacjach spółka ma obowiązek informowania o zdarzeniach powstałych po dniu bilansowym? Czy to zdarzenie ma wpływ na księgę główną lub ujawnienia? Jakie zdarzenia warto wziąć pod uwagę w obliczu wojny w Ukrainie?

Publikacja: 05.07.2022 16:13

Zdarzenia po dniu bilansowym

Foto: Adobe Stock

Sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przedstawia sytuację majątkową spółki na ostatni dzień roku obrotowego oraz zawiera dane finansowe obejmujące okres między pierwszym a ostatnim dniem bilansowym. Zarząd spółki zobowiązany jest do przedstawienia rzetelnej informacji finansowej zgodnie z zasadą wiernego i rzetelnego obrazu. Dokument ten powinien zostać złożony do publikacji w okresie do 6 miesięcy po ostatnim dniu roku sprawozdawczego. W związku z tym wpływ na ostateczny obraz sprawozdania finansowego mogą mieć również wydarzenia mające miejsce po dniu bilansowym. Takie sytuacje wymuszają na kierownictwu spółki obowiązek dokonania odpowiednich korekt w księdze głównej lub zaznaczenia w informacji dodatkowej konkretnego zdarzenia.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?