Zdarzenia po dniu bilansowym

W jakich sytuacjach spółka ma obowiązek informowania o zdarzeniach powstałych po dniu bilansowym? Czy to zdarzenie ma wpływ na księgę główną lub ujawnienia? Jakie zdarzenia warto wziąć pod uwagę w obliczu wojny w Ukrainie?

Publikacja: 05.07.2022 16:13

Zdarzenia po dniu bilansowym

Foto: Adobe Stock

Sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przedstawia sytuację majątkową spółki na ostatni dzień roku obrotowego oraz zawiera dane finansowe obejmujące okres między pierwszym a ostatnim dniem bilansowym. Zarząd spółki zobowiązany jest do przedstawienia rzetelnej informacji finansowej zgodnie z zasadą wiernego i rzetelnego obrazu. Dokument ten powinien zostać złożony do publikacji w okresie do 6 miesięcy po ostatnim dniu roku sprawozdawczego. W związku z tym wpływ na ostateczny obraz sprawozdania finansowego mogą mieć również wydarzenia mające miejsce po dniu bilansowym. Takie sytuacje wymuszają na kierownictwu spółki obowiązek dokonania odpowiednich korekt w księdze głównej lub zaznaczenia w informacji dodatkowej konkretnego zdarzenia.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału