Rachunkowość w czasach podwyższonej inflacji

Według danych GUS inflacja w Polsce rok do roku w marcu przekroczyła 10 proc., a wstępne wyniki za kwiecień wskazują na jej dalszy wzrost. Sytuacja ta powoduje, że bazujące na wartościach historycznych ujęcie księgowe w wielu przypadkach coraz bardziej oddala się od wartości rynkowych. Ustawa o rachunkowości daje jednak pewną przestrzeń do uwzględnienia zmiany cen.

Publikacja: 17.05.2022 18:49

Rachunkowość w czasach podwyższonej inflacji

Foto: Adobe Stock

Podstawą regulacji zawartych w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz innych przepisach z niej wynikających jest zasada kosztu historycznego wyrażona w art. 7 tej ustawy. Zgodnie z tą zasadą poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione ceny nabycia lub koszty wytworzenia. Konsekwentnie, wycena księgowa kluczowych pozycji w sprawozdaniu finansowym, takich jak środki trwałe, zapasy, udziały w innych jednostkach, inwestycje, zgodnie z art. 28 uor bazuje na cenach nabycia lub koszcie wytworzenia. W przypadku niektórych pozycji, takich jak zaliczane do aktywów trwałych inwestycje, ustawa pozostawia prawo wyboru wyceny rynkowej. W praktyce jednak spółki często decydują, w ramach polityki rachunkowości, na prostszą wycenę historyczną. Mając na uwadze rosnącą w ostatnich miesiącach inflację oraz perspektywy na przyszłość w tym zakresie warto rozważyć, w których obszarach sprawozdania finansowego istnieje możliwość urealnienia wyceny księgowej.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami