Kwestie klimatu w sprawozdaniu finansowym

Zmiany klimatu są obszarem, który budzi coraz większe zainteresowanie i ma coraz większe znaczenie dla interesariuszy – inwestorów, instytucji finansujących, firm ubezpieczeniowych.

Publikacja: 29.03.2022 12:23

Kwestie klimatu w sprawozdaniu finansowym

Foto: Adobe Stock

Kwestie klimatu i przechodzenie na technologie niskoemisyjne stają się ważnym tematem również dla podmiotów gospodarczych, władz państwowych, organów regulacyjnych. Następuje rewolucja w sposobie postrzegania przez interesariuszy ryzyka związanego z klimatem w sprawozdaniu finansowym jednostki.

Większość informacji związanych z klimatem jest obecnie ujawniana poza sprawozdaniami finansowymi jednostek. W sprawozdaniu z działalności, zgodnie z art. 49 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), należy opisać – o ile jest to istotne dla oceny rozwoju, wyników i sytuacji jednostki – kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności dotyczące zagadnień środowiska naturalnego. Niemniej jednak zbyt ogólne sformułowanie, wraz ze wskazaniem "o ile jest to istotne” powoduje, że niewiele podmiotów pochyla się nad tematami środowiskowymi czy też bardziej kierunkowo – kwestiami klimatycznymi.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą